Gejza Kieselbach, maliar svetla, pohybu a obrazov zvierat

Východoslovenská galéria si pripomína 50. výročie úmrtia maliara Gejzu Kieselbacha.

Východoslovenská galéria a Club milovníkov umenia Košíc pozývajú na výstavu osobitého košického maliara Gejzu Kieselbacha. Výstava pripomína 50. výročie úmrtia umelca.

kieselbach_orez

Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 16. decembra 2015 o 17. 00 hod v priestoroch Východoslovenskej galérie na Alžbetinej 22.

Gejza Kieselbach patril k známym košickým maliarom. Umelcova programová viazanosť na maľovanie zvierat  vytvorila z jeho tvorby ojedinelý maliarsky program animalizmu v slovenskom výtvarnom umení 20. storočia. Maliar majstrovsky ovládal anatómiu zvierat, predovšetkým koní, ktoré maľoval so skutočným portrétnym záujmom. Umelcovo maliarstvo prenášalo hlboko do polovice uplynulého storočia maliarske princípy impresionizmu a luminizmu. Kieselbachova tvorba ustálená a cieľavedome rozvíjaná uchovávala modifikované princípy klasického európskeho realistického maliarstva. Kieselbach majstrovským spôsobom dokázal zobraziť pohyb a výtvarné hodnoty  svetelnej atmosféry. Svoj motivický záujem venoval predovšetkým maľbe hospodárskych zvierat, ktorým venoval svoju lásku a výtvarný záujem. Obrazy zvierat stvárnil s neobyčajnou láskou, anatomickou dokonalosťou a umeleckou presvedčivosťou. Súčasťou výstavy bude aj  zaujímavý katalóg.

  • Výstava sa bude konať od 16. decembra 2015 do 31. januára 2016.
  • Kurátor výstavy Mgr. Peter Markovič

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.