Mestské divadlo Žilina pozýva na preméru inscenácie Jasne, v pohode

V sobotu 23. januára uvedie Mestské divadlo Žilina, v rámci snahy poskytnúť tvorivý priestor mladým umelcom, autorskú inscenáciu mladej režisérky Sivie Vollmannovej Jasne, v pohode.

DBK_8046

Inscenácia je tragikomickou výpoveďou mladých ľudí súčasnej rýchlej a zdanlivo povrchnej generácie. Generácie stratenej niekde medzi vysokou školou a tridsiatkou. S prácou a bez bytu alebo naopak. Napriek tomu, že sú oficiálne dospelí, pokračujú v študentskom živote spolubývajúcich. Ich slovník a životné postoje nevyberaným spôsobom prezrádzajú, že sú stále stratení. A to vo všetkom – vo vzťahoch, v láske, v práci, na internete. Aj keď možno nie je všetko v pohode (a už vôbec nie je nič jasné), táto štvorica je napriek všetkému stále zábavná a nerozlučná.

To, čo tematicky spája túto generáciu tridsiatnikov, je spolubývanie – sú to štyria spolubývajúci, lebo to je znakom súčasnej generácie mladých ľudí, ešte nemá na vlastné bývanie, ale už nebýva s rodičmi, čiže zdieľa priestor s nejakými spolubývajúcimi. A to čo by malo ostať intímne, je zrazu všetkých. V inscenácii sa objavujú ďalšie témy – téma zamestnania a problémov so zamestnaním, téma kariérneho rastu a postupu. Samozrejme, téma lásky, pretože je to stále generácia, ktorá síce je cynická, vulgárna, expresívna a ironická, ale niekde v kútiku duše stále verí na tú životnú, osudovú lásku. Ako uviedla autorka textu a režisérka Silvia Vollmannová: Sú to problémy, ktoré naša generácia rieši inak a po svojom a častokrát sa javí, že zle. Tvári sa priebojne, ale priebojná nie je, akoby čaká, čo príde – ako sa hovorí, že prokrastinuje. Ale keďže každý človek bol niekedy stratený, mohol by sa v tejto inscenácii nájsť. Pretože tam sú všetky postavy stratené.“

DBK_8235

Silvia Vollmannová

Narodila sa v roku 1991 v Nitre. V roku 2015 ukončila Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor bábkarská réžia a dramaturgia. Jej projekt Hola, Madrid! z roku 2013 zaujal divadelnú verejnosť a získal nomináciu na ceny Dosky v kategórii Objav sezóny. Vo svojej tvorbe sa dlhodobo zameriava na mladšie publikum. Tvorba pre deti: Klára a dvanásť mesiačikov (Bábkové divadlo Žilina), Pohádka na cucky (Divadlo na cucky, Olomouc ), Ako sa ťahá repka (Bábkové divadlo v Košiciach). Z inscenácii pre mladých dospelých sú to Chlap(c)i (Štúdio 12, Bratislava), Můj BF (Divadlo na cucky, Olomouc), absolventský projekt budbabkar.2015. Od roku 2015 externe spolupracuje pri tvorbe zábavno-vzdelávacích programov pre deti a mládež v RTVS.

Informácie o inscenácii

  • text a réžia: SILVIA VOLLMANNOVÁ
  • dramaturgia: LENKA GARAJOVÁ, AH
  • scéna a kostýmy: LAURA MADJIAH-ŠTORCELOVÁ
  • hudba: JÁN KRUŽLIAK, ml.
  • účinkujú ERIKA HAVASI, MICHAELA HALCINOVÁ, MATÚŠ KVIETIK a MICHAL TOMASY
  • svetová PREMIÉRA | SOBOTA 23. JANUÁRA 2016 o 19.00 HODINE
  • I. REPRÍZA | STREDA 27. JANUÁRA 2016 o 19.00 HODINE

DBK_8145

DBK_8222

DBK_8213

DBK_8025

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.