Aj košickí sprievodcovia oslávia svoj deň

Už od roku 1985 patrí 21. február oslavám povolania, ktoré v sebe nesie mnoho z histórie, pedagogiky, rétoriky aj geografie. Každoročne sa práve v tento deň oslavuje Svetový deň sprievodcov a Košice sa znova, už po trinásty krát, nedajú zahanbiť a zapoja sa do osláv. Tento rok však oveľa bohatšie ako po minulé roky až 12 prehliadkami v dvoch časoch.

V duchu tohto dňa v sobotu, 20. februára 2016, pozýva organizácia Visit Košice všetkých, ktorých fascinuje naše krásne mesto na tematicky rôznorodé prehliadky pripravené skúsenými sprievodcami, a to dokonca v 3 rôznych jazykoch – v slovenčine, maďarčineangličtine.

Štátne divadlo Košice

Štátne divadlo Košice

Tento rok sa Svetového dňa sprievodcov zúčastní dokopy 8 sprievodcov s témami atraktívnymi pre každého. Tí, ktorí by sa radi prešli po Hlavnej ulici a zakúsili Najkrajšie skvosty Košíc, budú mať možnosť urobiť tak vo všetkých troch jazykoch. Tých, ktorí sa zaujímajú o bohatstvo a odkaz, ktorý nám tu zanechala židovská komunita, sa môžu pridať k záujemcom o prehliadku Židovské Košice. Ak uprednostňujete paláce, ktorých máme teda v Košiciach naozaj dosť, potom je pre vás prehliadka Paláce v Košiciach ako stvorená. Obdivovatelia sakrálnych budov a artefaktov si prídu na svoje na prehliadke Pútnik a sväté relikvie v Košiciach, ktorá odhalí tajomstvo Košíc ako jedného z najnavštevovanejších pútnických miest v Európe. Všetky tieto prehliadky budú vedené iba v slovenskom jazyku. Tento rok sa nezabúda ani na priaznivcov literatúry. Slovensky aj maďarsky hovoriaci fanúšikovia tvorby košického rodáka Sándora Máraiho sa môžu tešiť na návštevu miest, na ktorých vyrastal, a na ktoré s takou láskou vo svojich knihách spomínal. A napokon budú môcť maďarsky hovoriaci nadšenci histórie Košíc navštíviť významné košické miesta spojené so životom i smrťou maďarského národného buditeľa Františka II. Rákocziho.

Pre každoročný veľký záujem sa budú tentoraz prehliadky konať v dvoch časoch: o 10:00 a o 13:00 hodine.

Termíny a jazyky prehliadok budú nasledovné:

Prehliadky o 10:00 hodine:

  • Pútnik a relikvie svätých v Košiciach s Máriou Vajovou v slovenskom jazyku
  • Paláce na Hlavnej ulici s Alžbetou Czimovou v slovenskom jazyku
  • Židovské Košice s Janou Teššerovou v slovenskom jazyku
  • Po stopách Máraiho so Zoltánom Balassom v slovenskom jazyku
  • Najkrajšie skvosty Košíc s Marikou Duffekovou v slovenskom jazyku, Annou Ötvös v maďarskom jazyku a Veronikou Holečkovou v anglickom jazyku

Prehliadky o 13:00 hodine:

  • Židovské Košice s Janou Teššerovou v slovenskom jazyku
  • Po stopách Máraiho s Annou Ötvös v maďarskom jazyku
  • Po stopách Rákocziho so Zoltánom Balassom v maďarskom jazyku
  • Najkrajšie skvosty Košíc s Marikou Duffekovou v slovenskom jazyku a Veronikou Holečkovou v anglickom jazyku

Dĺžka trvania prehliadok je stanovená v rozmedzí 1 – 1,5 hodiny v závislosti od vybranej témy. Stretnutie sa bude konať pred Návštevníckym centrom na Hlavnej 59 o 10:00 aj o 13:00 hodine, kde budú čakať sprievodcovia. Počet osôb na jednu prehliadku bude obmedzený na 50. Rezervácia nie je potrebná, s výnimkou prehliadky Židovské Košice. Na tú je potrebné prihlásiť sa prostredníctvom registračného formulára na stránke www.visitkosice.eu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.