Aká bola židovská Bratislava?

Keď sa dnes povie Podhradie, pre mnohých súčasných Bratislavčanov je to abstraktný pojem. V starých prešpurákoch vyvoláva spomienky na uličky pod majestátnymi ruinami Hradu, na rušnú Židovskú, Zámockú, Koziu ulicu, Petöfiho schody, ktoré viedli k Žigmundovej bráne ale aj na Vydricu či Zuckermandel. Na malé, tmavé obchodíky, kde bolo možné nájsť tovar od ihly temer po slona, dielničky remeselníkov, na šantenie detí.

Židovská BratislavaTu pulzoval život zvláštnej zmesi ľudí, ktorí tu mali domov. Bola to časť mesta, kde žila veľká časť bratislavskej židovskej komunity. Jej osud výrazne poznačili roky nútenej izolácie, nepriaznivých materiálnych podmienok i hrôzy holokaustu. Ale súčasne každý kameň dlažby, každý dom bol svedkom života židovskej komunity, ktorá tu vyše troch storočí prežívala svoje všedné, sviatočné i tragické časy. Táto časť Bratislavy nezodpovedala kritériám socialistického mesta. Postupný proces jej likvidácie začal v povojnových päťdesiatych rokoch a jej zánik bol zavŕšený výstavbou mosta SNP v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.

Fotografie sú objektívnym svedectvom. Mnohokrát jediným obrazovým zdrojom dôkazu zmien sú historické pohľadnice. Spomínať možno aj vďaka zberateľskej vášni pánov Juraja Horvátha, Júliusa Cmoreja, Ladislava Kálmána a ďalších, ktorí popri svojej záľube o historické pohľadnice a fotografie, sú znalcami ich histórie. Tie majú silnú výpovednú hodnotu o vývoji nášho mesta. Prezentáciu malej časti týchto obrazových skvostov bolo možné uskutočniť vďaka platforme, historickej databáze Pamäť mesta Bratislavy v spolupráci s občianskym združením Bratislavské rožky, osobitne s pánom Šándorom Pappom, veľkorysému podielu Bratislavského kultúrneho a informačného strediska a židovskej humanitárnej organizácii B´nai B´rith Tolerancia i Múzea židovskej kultúry v Bratislave.

Výstava „Taká bola židovská Bratislava …“ sa koná od 30. augusta do 30. septembra na Mestských hradbách. V autentickom prostredí, ktoré bolo formované, ovplyvňované aj židovskou komunitou. V prostredí, ktoré bolo svedkom jej života, ale aj miestom jej čiastočného zániku. Je to spomínanie na časť židovskej komunity, ktorá do štyridsiatych rokov 20. storočia patrila ku koloritu mesta Bratislava. Vernisáž sa uskutoční 30. augusta o 17.00.

Výstava vznikla v spolupráci Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, občianskeho združenia Bratislavské rožky, židovskej humanitárnej organizácie B´nai B´rith Tolerancia a Múzea židovskej kultúry SNM.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.