Pozvánka na výstavu plagátov aPOSTERIORI

Galéria Jána Koniarka v Trnave v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Varšave pripravili projekt s názvom aPOSTERIORI. Ide o sprievodnú akciu Trienále plagátu Trnava 2015. 

aPOSTERIORI

aPOSTERIORI

Kurátor a koordinátor TPT 2015, Mgr. art. Robert Paršo, vybral z rozsiahlej zbierky plagátov tie, ktoré majú šancu v divákovi zarezonovať, zanechať dojem. Slovná hračka v názve naznačuje ich dodatočný účinok, hoci nejde apriori o víťazné práce. Výber plagátov z minulosti a ich vzájomné spolupôsobenie vytvára nové kontexty a možnosti inej interpretácie, ako v dobe ich vzniku.

Z histórie TPT

Trienále plagátu Trnava je medzinárodná súťaž a v.berová v.stava aktuálneho svetového plagátu usporadúvaná od roku 1991 každé tri roky. Ide o najväčšie podujatie tohto druhu na Slovensku a jedno z najv.znamnejších na svete.

Za posledných 21 rokov sa z lokálnej akcie vyvinula na prestížnu medzinárodnú súťaž. Vďaka záštite a podpore Ico-D a dodržiavaniu jej pravidiel sa TPT zaradilo medzi podobné udalosti plagátu v Brne, Chicagu, Lahti a Mexiku.

Od r. 1994 sa uskutočňuje pod záštitou Medzinárodnej rady asociácií grafického dizajnu ICOGRADa, s udeľovaním prestížnej Grand Prix.

Súčasťou TPT je rad sprievodných podujatí a aktivít, menších výstav, prednášok a workshopov usporiadaných v rovnakom čase aj v iných mestách na Slovensku.

TPT využíva dvadsaťročné renomé podujatia hlásiaceho sa k tradičným hodnotám a súčasne prináša inovácie odrážajúce neustále meniaci sa charakter grafického dizajnu.

TPT pre galériu buduje zbierku plagátov. Je rešpektované medzinárodnou komunitou grafického dizajnu s pravidelnou účasťou najväčších kapacít v odbore.

Má dve súťažné kategórie – A1 Plagát profesionálni autori – jednotlivci a kolektívy a A2 Plagát študenti vysok.ch výtvarných škôl. Diela hodnotí medzinárodná porota, zložená z odborníkov v oblasti grafického dizajnu.

Hlavnými organizátormi sú Galéria Jána Koniarka v Trnave a Trnavský samosprávny kraj. Spoluorganizátormi sú Slovenské centrum dizajnu v Bratislave, Mesto Trnava, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave a kurátorský tím. Podporu má aj z Ministerstva kultúry SR.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.