Banksy a Basquiat vo Warholovom múzeu v Medzilaborciach

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW) predstavil novú audiovizuálnu sériu pod názvom COVID-EO project / MMUAW 2.0, ktorou približuje tvorbu svetoznámych umelcov. Originály diel významných autorov ako Warhol, Basquiat, Haring alebo Banksy sa nachádzajú v expozíciách múzea a sú neodmysliteľnou súčasťou tejto výnimočnej inštitúcie. 

Hoci séria videí vznikla v čase globálnej spoločenskej krízy spôsobenej vírusom COVID-19, hlavným cieľom ostáva i naďalej propagácia súčasného vizuálneho umenia. Tím MMUAW týmto zároveň upriamuje pozornosť na projekt rekonštrukcie budovy múzea a jeho dlho očakávaný technologický upgrade.

Prvé video zo série približuje súčasnú street artovú superstar Banksyho a jeho vybrané diela, ktoré sú aktuálne vystavené v expozícii MMUAW. Múzeum v Medzilaborciach prezentovalo tvorbu Banksyho po prvýkrát na Slovensku už na výstave Pop Art vs. Street Art (2014), ktorá bola následne reinštalovaná v bratislavskej Cvernovke. V súčasnosti je expozícia MMUAW rozšírená o ďalšie exkluzívne práce tohto autora – Watchtower (2007), Strawberry Donut (2010) a legendárny Wrong War (2004). Outdoorový koprodukčný výstavný projekt kurátorov Martina Cubjaka a Richarda Kittu pod názvom Podporu_jeme umenie (2020) aktuálne predstavuje práve tieto Banksyho diela, a to vo forme „atakujúcich“ citylightov vo vybraných mestách Slovenska.

Banksy už niekoľko rokov patrí k špičke street artu a je ikonou subkultúrnej umeleckej scény. Ako umelec vytvára diela po celom svete, vrátane neslávne aktívnych vojnových zón a prostredníctvom výtvarnej parafrázy, irónie či satiry komentuje rôzne politické či spoločenské udalosti. Zároveň vyzýva diváka k okamžitej aktivite. Banksyho identita nie je dodnes odhalená, vieme len, že sa narodil v roku 1974 v Bristole. Jeho agentom bol do roku 2010 Steve Lazarides, jedna z najvýraznejších osobností v oblasti galerijnej propagácie urban artu. Diela Banksyho sú zastúpené v zbierkach svetových múzeí a galérií, v súkromných zbierkach mnohých celebrít, ale i jednotlivcov zo sociálne slabších skupín. Jeho najdrahšie dielo bolo licitované na aukcii Sotheby’s v roku 2019 za 9,8 miliónov libier. V roku 2012 ho časopis TIMES zaradil k TOP 100 osobnostiam sveta (popri Barackovi Obamovi a Stevovi Jobsovi), ktoré najviac ovplyvnili svet. V roku 2010 Banksy režíroval film Exit Through the Gift Shop, ktorý mal premiéru na Sundance Film festival a získal mnohé ocenenia. 

Ďalšie video zo série COVID-EO project / MMUAW 2.0 približuje jedného z najvýznamnejších amerických umelcov neamerického pôvodu – Jeana-Michela Basquiata a jeho dielo SOHO, ktoré je aktuálne vystavené v expozícii MMUAW.

Jean-Michel Basquiat sa narodil v newyorskom Brooklyne v roku 1960. Vo svete umenia sa preslávil najskôr ako autor graffiti a v 80-tych rokoch ako významný neo-expresionista spolupracujúci s Andym Warholom a Francescom Clementem. Jeho otec bol bývalý minister vnútra na Haiti, jeho matka pochádzala z Portorika, vďaka čomu Basquiat hovoril plynule po francúzsky a španielsky. Už na začiatku 70-tych rokov bol aktívny v graffiti tvorbe a svoje diela, prevažne vytvorené v uliciach Manhattanu, signoval pseudonymom SAMO©, čo je akronym slangového sloganu „same old shit”. V roku 1978 Basquiat ukončil svoj graffiti projekt epitafom „SAMO IS DEAD”, ktorý umiestňoval v uliciach štvrte Soho. V roku 1983 sa stal regulárnym zástupcom neo-expresívneho prúdu a pripojil sa k takým menám ako Julian Schnabel, David Scalle, Francesco Clemente či Enzo Cucchi. V tom čase bol priateľom dovtedy neznámej speváčky Madonny a spoznal sa s Andym Warholom, s ktorým v rokoch 1984 – 1986 intenzívne spolupracoval. Z tejto spolupráce vzišlo veľmi silné priateľstvo. Jedným z najviac traumatizujúcich zážitkov v jeho živote bolo práve úmrtie Andyho Warhola. Necelý rok po Warholovej smrti Jean-Michel Basquiat ukončil svoj život predávkovaním sa drogou. Vo svojich maľbách vychádza predovšetkým z africkej kultúry, sprejerskej subkultúry veľkomesta a popkultúry. Často cituje da Vinciho a Grayovu anatómiu, pričom sa inšpiruje tiež egyptskými nástennými maľbami a jazzom. Spolu s Andym Warholom a Keithom Haringom sa zaradil k špičkám newyorského undergroundu 80-tych rokov 20. storočia. Dielo SOHO od Jean-Michela Basquiata je datované do roku 1981, ktorý bol preňho jedným z prelomových. V tomto roku totiž získal niekoľko dôležitých ocenení a definitívne sa zapísal k významným umelcom nielen v USA, ale aj v Európe. Lukratívnosť diela SOHO spočíva tiež v tom, že ho umelec signoval ako SAMO© – značkou, ktorú používal pri svojich raných graffiti prácach. Je to ojedinelý počin, keďže Basquiat svoje diela prakticky nesignoval. Motív diela prezrádza samotný nápis, ktorý je súčasťou výtvarnej kompozície a zároveň aj podtitulom. Soho bolo a je dôležitým umeleckým centrom New Yorku, nachádza sa v susedstve dolného Manhattanu.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach bolo založené v roku 1991 ako prvé múzeum na svete, zaoberajúce sa životom a dielom kráľa pop artu. V priebehu času dokázalo rozšíriť svoje expozície aj o diela ďalších svetových umelcov ako Keith Haring, Robert Indiana, Roy Lichtenstein, Steve Kaufman, Jean-Michel Basquiat, Banksy, Bambi, Arman a Poppy. V kurátorskej réžii múzea bolo realizovaných 45 exportných zahraničných výstav prezentovaných v metropolách Európy (Rím, Praha, Dublin, Frankfurt, Miláno, Varšava a ďalšie). Počas troch dekád existencie MMUAW ho navštívilo vyše 1 milión návštevníkov, a to aj napriek jeho „periférnej“ geografickej polohe. 

Audiovizuálna séria COVID-EO project / MMUAW 2.0 vznikla v úzkej spolupráci Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, Fakulty umení TUKE, platformy MAO/DIG a MediaPark. Projekt je súčasťou sprievodných koedukačných aktivít, ktoré nesú podnázov MMUAW 2.0 (Media art upgrade). K týmto aktivitám sa radí aj aktuálny outdoorový výstavný projekt Podporu_jeme umenie, ktorý predstaví v uliciach Slovenska vybrané diela Warhola, Banksyho a Poppy.

  • speaker: Martin Cubjak / riaditeľ MMUAW 
  • kamera a strih: Dávid Kuriško, Ľuboš Oravec 
  • grafika: Martin Kolčak 
  • art directing: Richard Kitta, Tomáš Čižmárik 
  • MMUAW © 2020

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.