„Bezočivá“ Matrioshka sa vracia

V Košiciach sa v stredu 11. novembra 2015 začne druhý ročník multižánrového festivalu s výrazným vizuálom „bezočivej“ matriošky.

Pod heslom DO NOT LET ABSURDITY DESTROY HUMANITY voľne preloženým ako NENECHAJME ABSURDITU ZNIČIŤ HUMANITU sa v Košiciach v stredu 11. novembra 2015 začne druhý ročník multižánrového festivalu s výrazným vizuálom „bezočivej“ matriošky. Festival Matrioshka je iniciatívou občianskeho združenia AZIMUT, ktorého cieľom je prostredníctvom organizovania kultúrnych a umelecko-edukatívnych podujatí oživiť vedomie demokratických hodnôt v našej spoločnosti.

„Až do 17. novembra ponúkneme verejnosti reflexiu československých dejín v období 1948-1989, a spoločne vyzdvihneme hodnoty 17. novembra 1989,“ priblížila hlavné témy festivalu Matrioshka jeho manažérka Miroslava Rybárová.

Festival pozostáva zo siedmich typovo a charakterovo rôznorodých podujatí, ktoré budú prebiehať počas siedmich dní. Organizátori ich pripravujú v spolupráci s partnermi pôsobiacimi v oblasti kultúry v Košiciach.

„Našim cieľom je obnoviť diskusiu a vytvoriť dialóg venujúci sa téme totality a jej rozdielnym formám i podobám. Rôznymi inovatívnymi a originálnymi umeleckými formami chceme zaujať verejnosť a zapojiť ju v čo najväčšej miere do nášho programu. Osloviť chceme najmä širokú škálu mladých ľudí a poukázať na potrebu uvedomenia si a chránenia demokratických hodnôt, ktoré sú ohrozené aj v súčasnosti,“ spresnil zámery organizátorov dramaturg festivalu Slavo Stankovič.

3_MATCHBOX ART 50s a 60s Made In CzechoslovakiaFestival začína v stredu 11. novembra otvorením výstavy v ŠOPA gallery na Hlavnej 40, ktorá predstaví viac ako tisíc originálnych zápalkových škatuliek, vyrobených v 50. až 60. rokoch minulého storočia. Výstava je prístupná až do 25. novembra.

Vo štvrtok 12. novembra sa bude v Tabačke Kulturfabrik diskutovať o súčasných formách propagandy a o tom, ako nestať ich súčasťou (nielen) na sociálnych sieťach.

V piatok 13. novembra v kníhkupectve Artforum na Mlynskej ulici uvedie festival netradičným formátom NA VÝSLUCHU českého publicistu, historika a spisovateľa Petra Placáka. Ten patrí k najmladšej generácii antikomunistickej opozície a na konci 80. rokov bol jedným z organizátorov verejných podujatí a akcií proti vtedajšiemu režimu. Jeho osobná výpoveď protredníctvom kníh Fízl, Kádrový dotazník, Medorek či Gottwaldovo Československo jako fašistický stát nekompromisne zachytáva atmosféru totalitného režimu.

Na sobotu 14. novembra bude v Colloseum klube na Dominikánskom námestí pripravený audiovizuálny večer s témou pop music pred rokom 1989 v Československu, ktorá slúžila aj ako účinný nástroj propagandy.

nedeľu 15. novembra zažije kino Úsmev exkluzívnu slovenská predpremiéru filmu o spevákovi kapely Psí vojáci Filipovi Topolovi TAKOVEJ BAREVNEJ VOCAS LETÍCÍ KOMETY. Film okrem piesní

obsahuje aj záznamy rozhovorov, ktoré ešte nikdy neboli publikované. Filmové predstavenie pripravili organizátori v spolupráci s OZ Cinefil.

Zábavnou formou na Matrioshka kvíze si budú môcť záujemcovia v pondelok 16. novembra na Tomášikovej ulici v Kembridži preveriť svoje znalosti z obdobia života v Československu v rokoch 1948 až 1989.

Vyvrcholením festivalu Matrioshka 17. novembra bude uvedenie autorskej hry pražského divadla D21 o Karlovi Krylovi ZMRDVÝCHVSTÁNÍ ZAŽÍT. Päť výborných českých hercov vinohradského divadla odhalí mnohé stránky života legendy menom Karel Kryl, ktoré súčasná generácia nepozná. Toto výnimočné predstavenie si budú môcť návštevníci vychutnať v Kasárňach/Kulturparku.

KRYL - ZMDTVYCHVSTÁNÍ ZAŹÍT

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.