Boris Sirka – Fluorescent Minerals

V novom umeleckom smerovaní Borisa Sirku je zreteľný výrazný posun od prevažne figurálnej naratívnej maľby k takmer abstraktnej sérii, v ktorej sa venuje zobrazovaniu minerálov v neidentifikovateľných prostrediach. Autorským zámerom je skúmanie pomeru dôležitosti človeka k našej planéte ako geologickému celku. Jeho cieľom však nie je hľadanie riešenia geologického problému, môžeme to vnímať skôr ako akýsi psychologický „ponor“ do vzťahu medzi horninami ako zdrojom života a jeho užívateľom. Trvácnejší protiklad k ľudskému bytiu s kryštálovou krehkosťou.

Sérii najnovších veľkých plátien predchádzal maliarsky projekt, formou ktorého Sirka vyrozprával „trippy“ zážitky z festivalu Norberg a jeho priľahlých lesov. Osvojil si novú farebnosť s dominantnými krikľavými farbami. Tie sa dostali aj na minerály a horniny, ktoré tak pôsobia magickým až nadprirodzeným dojmom. Symbolika, kult a mysticizmus spoločne s linkovitosťou maliarskeho gesta v Sirkovej tvorbe pretrvali, zmenila sa len téma a formálny prejav.

//Michal Stolárik, kritik a kurátor súčasného umenia

Boris Sirka (1981) patrí v rámci slovenskej mladej maľby k najlepšie rozpoznateľným autorom. V roku 2006 absolvoval magisterské štúdium na Fakulte umení TU v Košiciach u prof. Rudolfa Sikoru, v súčasnosti pôsobí ako doktorand v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby u prof. Petra Rónaia. Charakteristickým rysom jeho tvorby je zvolený žáner, ktorého možnosti neustále objavuje a posúva do nových rovín. Opakovane spracováva „temné“ témy inšpirované literárnymi či filmovými predlohami, alebo (urbánnymi) legendami rôznych kultúr. Podobne ako iní maliari pracuje v ohraničených, uzatvorených cykloch. Zmeny programu u Sirku znamenajú vždy striktný prechod z jednej fázy do druhej, náhlu zmenu vyjadrovania, nové myšlienky a tematickú oblasť.

Na vernisáži zahrá aj audiovizuálny projekt BIOS (Boris Sirka spoločne s Jozefom Tušanom).

Projekt BIOS funguje od roku 2010 v zložení dvoch vizuálnych umelcov (Boris Sirka, Jozef Tušan). Na začiatku pôsobili ako Dj a Vj, kde vrstvili prvky metalu, industrialu a ambientu. Zvláštnosťou je ich neopakovanosť vystúpení, kedže zvukové kompozície vznikajú priamo počas vystúpenia.

  • Vernisáž: 15.2.2017 o 19:00 hod.
  • Výstava potrvá od 16.2 – 17.3.2017
  • Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice
  • Otváracie hodiny: Po-Pia, 16:00 – 18:00

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.