Cluster Ensemble vydáva trojalbum so skladbami Philippa Glassa

Vďaka spolupráci slovenského hudobného vydavateľstva Hevhetia a amerického vydavateľstva Orange Mountain Music sa v týchto dňoch do celosvetovej distribúcie dostáva debutový album slovenského súboru Cluster ensemble. Výnimočný set troch CD Cluster ensemble plays Philip Glass uvedú do života krstom v bratislavskej SODA gallery.

zľava: Ivan Šiller a Fero Király

zľava: Ivan Šiller a Fero Király

Je to už takmer rok, čo sa americký skladateľ Philip Glass zúčastnil v Košiciach slovenskej premiéry vlastného diela Music with Changing Parts (1971) v podaní slovenského súboru Cluster ensemble. Interpretácia mladých umelcov sústredených okolo hudobníkov Ivana Šillera a Fera Királya ho natoľko príjemne prekvapila, že im ponúkol možnosť vydať nahrávku tejto skladby aj v jeho vlastnom vydavateľstve Orange Mountain Music. Hudobníci, ktorí v tom čase práve dokončovali v košickom vydavateľstve Hevhetia nahrávanie debutového albumu s hudbou Philipa Glassa, ponuku prijali. A tak sa na pulty hudobných predajní okolo celého sveta v týchto dňoch dostáva jedinečná kolekcia troch CD Cluster ensemble plays Philip Glass.

Debut Cluster ensemble pritom nie je výnimočný len z pohľadu slovenskej hudobnej scény, na ktorej je album slovenského interpreta vydaný na prestížnej zahraničnej značke stále raritou. Skladby „najproduktívnejšieho a najpopulárnejšieho zo žijúcich skladateľov“ (The New York Times) Two Pages (1968), Music in Fifths (1969), Music in Contrary Motion (1969) a Music in Similiar Motion (1969) sa na albume prvýkrát objavujú v aranžmánoch pre dva elektrické organy. V podaní Šillera a Királya tak Glassove diela znejú ako hypnotizujúca elektronická hudba, ktorá svoju dobu predbehla o desaťročia. Music with Changing Parts (1971) sa v interpretácii slovenských umelcov dočkala vydania na hudobnom nosiči úplne prvýkrát. Na albume je zároveň jedinou skladbou, v ktorej sa Cluster ensemble predstavuje ako širšie hudobné teleso desiatich hudobníkov.

Cluster Ensemble plays Phillip Glass

Cluster Ensemble plays Phillip Glass

Album Cluster ensemble plays Philip Glass vďaka precíznej hre hudobníkov a kvalitnému zvukovému záznamu ponúka viac ako dve hodiny úprimnej radosti z hudby a nepochybne si zaslúži pozornosť každého priaznivca súčasnej vážnej hudby. Jeho vizuálne prevedenie z dielne grafického dizajnéra Mateja Lacka pritom dokonale korešponduje s minimalistickou estetikou americkej hudby druhej polovice 20. storočia. „Som presvedčený, že táto nahrávka je ďalší prelomový album súčasnej hudby v našom katalógu. Po skvelom albume Sonát a Interlúdii Johna Cagea v podaní Nory Skutovej je to album, ktorý môže výrazne zarezonovať v zahraničných médiách. Už samotný fakt, že album vznikol za priamej spolupráce autora, dáva 3CD boxu výnimočný punc. Som nadšený z toho, že výsledný produkt je nielen hudobným ale aj dizajnérskym majstrovským kúskom. Myslím si, že synergia sústredenosti, absolútnej oddanosti veci zo strany Cluster ensemble a našich vydavateľských a iných aktivít dáva projektu obrovskú šancu zarezonovať a byť úspešným aj koncertne nielen doma ale najmä v zahraničí.“, vraví Ján Sudzina z Hevhetie.

O kvalitách nahrávky svedčia spokojné recenzie zákazníkov britskej mutácie internetového obchodu Amazon, ktorí si kompletný set mohli kúpiť ako prví. Slovenskí poslucháči si ho už v týchto dňoch môžu zakúpiť prostredníctvom internetového obchodu vydavateľstva Hevhetia, vo všetkých dobrých predajniach hudobných nosičov na Slovensku (v sieti Artfórum a ďalších predajniach distribučnej siete Spinaker), ale aj v bratislavskej SODA gallery počas krstu CD vo štvrtok, 30. júna o 19. hodine. Krstným otcom výnimočného hudobného diela sa stane hudobný skladateľ Daniel Matej, ktorý je nielen bývalým pedagógom viacerých členov ansámblu, ale aj ich blízkym priateľom a spolupracovníkom.

Súbor Cluster ensemble vznikol v roku 2008 okolo kľúčovej postavy hudobníka Ivana Šillera. Všetko to začalo slovenskou premiérou skladby Six Pianos od Steva Reicha v bratislavskom obchode s klavírmi. Voľné zoskupenie hosťujúcich umelcov sústredených okolo umeleckej dvojice Šiller a Király odvtedy pravidelne koncertuje na domácich a zahraničných pódiách. Súbor sa venuje predovšetkým interpretácii diel súčasných skladateľov a hudobných osobností 20. storočia, autorským projektom posúvajúcim hranice umeleckej interpretácie a edukačným projektom. Do dnešného dňa so súborom spolupracovalo takmer päťdesiat hudobníkov, tanečníkov, výtvarníkov a ďalších umelcov z Európy a USA. V minulom roku súbor absolvoval impozantné turné po Európe a USA, v rámci ktorého sa vďaka spolupráci s kultúrnym centrum Nástupište 1-12 predstavil na štrnástich rôznych pódiách.

Cluster Ensemble plays Phillip GlassPočas európskej časti turné ich sprevádzal slovenský výtvarník Martin Derner so svojou kolekciou diel Portréty majstrov. Práve uprostred aktuálnej Dernerovej výstavy Bytová situácia v SODA gallery sa Cluster ensemble rozhodol uviesť do života svoj debutový album.

Krst debutového CD – CLUSTER ENSEMBLE PLAYS PHILIP GLASS

Štvrtok, 30. jún 2016 o 19:00

SODA gallery, Školská 9, Bratislava

Vstup voľný.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.