Čože je to šesťdesiatka?

60 rokov prírodovedného odboru Východoslovenského múzea v Košiciach

Spomienková výstava, ktorej vernisáž sa uskutoční vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach na Námestí Maratónu mieru 2 vo štvrtok 8. októbra 2015 o 15:00 hod., dokumentuje prostredníctvom dobových dokumentov, publikačnej činnosti, fotografií a zbierok 60 rokov činnosti Prírodovedného odboru ako organizačnej zložky Východoslovenského múzea v Košiciach.

pozvanka_60tka_2v1_web

Prehľadne približuje založenie odboru, personálne obsadenie, výskumnú, zbierkotvornú aj edičnú činnosť. Zároveň oboznamuje o práci s verejnosťou prostredníctvom expozičnej a výstavnej práce. Fotografické dokumenty výstav inštalovaných v období založenia odboru sú ukážkou precíznej práce prírodovedca. K zaujímavostiam patrí zariadenie dobovej pracovne prírodovedného pracovníka v kontraste so súčasným pracoviskom. Zaujímavá je tiež ukážka preparátorskej činnosti múzea. Vo vitrínach inštalované prvé prírodovedné zbierky, staré herbáre a preparáty určite zaujmú svojou históriou a krásou.

Sprievodnou časťou výstavy bude prezentácia fotografií a filmov, na ktorých sa odborní pracovníci múzea podieľali. Výstava potrvá do 3. apríla 2016. Vstupné je spoločné s výstavou Minerály pod lupou.

Minerály pod lupou

Východoslovenské múzeum Vás srdečne pozýva na vernisáž výstavy Minerály pod lupou, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 8. októbra 2015 vo výstavných priestoroch na Námestí Maratónu mieru 2 v Košiciach.

Minerály boli a sú nevyhnutnou súčasťou ľudského života a výrazne prispeli k rozvoju našej spoločnosti. Majú nesmierne využitie nielen v klenotníctve, ale aj priemysle a potravinárstve. Výstava prezentuje pestrú paletu minerálov a kryštálov zo Slovenska, Českej republiky a najznámejších svetových lokalít. Jej cieľom je predstaviť a priblížiť rozmanitosť neživej prírody v celej svojej prirodzenej kráse. Prostredníctvom pútavých bannerov podáva poznatky o vzniku, výskyte a základných tvaroch minerálov. Rovnako prináša poznatky a vysvetlenie, prečo sú minerály také rozmanité a symetrické. Prezentované budú minerály prvýkrát opísané zo Slovenska. Výstava sa osobitne venuje početným odrodám kremeňa (krištáľ, ametyst, záhneda), farebnej kráse opálov a získavaniu najvzácnejšieho kovu – zlata. Výstava potrvá do 3. apríla 2016.

Začiatok výstavy bude spojený so slávnostným odovzdaním meteoritu Košice, ktorý bude vystavený v priestoroch Východoslovenského múzea.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.