Deväť Slovákov a deväť Španielov na jednej výstave

Výstava „ 9 x 9 / Spiš – Spain“ je súčasťou medzinárodného výmenného programu, ktorého cieľom je konfrontácia súčasnej španielskej tvorby so slovenskou výtvarnou scénou. Galéria umelcov Spiša po prvýkrát na Slovensku predstavuje deviatich súčasných španielskych umelcov v rámci spolupráce s galériou Coll Blanc v meste Culla v španielskom kantóne Castelló.

9x9_pozvankaVýstava prezentuje súčasné trendy v španielskom umení (maľba, socha, inštalácia, video) s dôrazom na nové mená a experimentálne postupy deviatich výtvarníkov: Eduardo Alonso, Pepe Beas, Marie Piere Guiennot, Alejandro Mañas, Claudia Martinez, Juan Orti, Mariano Poyatos, Ramon Roig a Mar Vicente.

Názov výstavy „9 x 9“ symbolizuje počet výtvarníkov, ktorí sa projektu zúčastňujú: deväť Španielov versus deväť Slovákov. Plánované výstavy štartujú u nás na Spiši, a to uvedením španielskych autorov. Vybraní slovenskí výtvarníci budú prezentovaní v našej galérii od decembra, 2015 – budúcu jeseň by mali mať výstavu v Španielsku. Projekt kurátorsky pripravili výtvarníci: spišská autorka Katarína Balúnová a umelec, ktorý je zároveň riaditeľom Coll Blanc – Marianno Poyatos. Slovenskú „deviatku“ tvoria výtvarníci: Katarína Balúnová, Marek Brincko, Jaro Čech, Slavo Durkaj, Darina Kmeťová, Zuzana Križalkovičová, Dagmar Mavrerová, Boris Vaitovič a Vladimíra Vajs,“ uvádza výstavu riaditeľka galérie Mgr. Lucia Benická.

Výtvarníčka Katarína Balúnová, iniciátorka a kurátorka projektu, poznamenáva: „Pre mnohých zúčastnených autorov je typické experimentovanie s materiálmi a široký záber umeleckého vyjadrenia od maľby cez sochu – objekt, inštaláciu až k fotografii a videu. Napriek rozdielnosti vo zvolenom materiáli a technike nachádzame v prezentovanej tvorbe spoločné tematické záujmy týkajúce sa najmä reflektovania spoločnosti, či už priamo, alebo prostredníctvom architektúry a urbanizmu, čo vedie postupným očistením formy až k tvarom blízkym geometrickej abstrakcii.

Mariano Poyatos dodáva: „Tento projekt vyrastá z potreby prelomiť geografickú izoláciu, v ktorej sme vo výtvarnom umení často nútení pracovať. „9 x 9“ je zbúraním bariér a zároveň konštrukciou komunikačných mostov, ktoré umožnia vytvorenie budúcej spolupráce. Výstava je reflexiou deviatich umelcov pri hľadaní spojenia medzi ich ľudskou prirodzenosťou a vesmírom.

Termín výstavy: 14. 10. 2015 – 6. 12. 2015

Kurátori: Mgr. art. Katarína Balúnová, Mariano Poyatos Mora – galéria Coll Blanc Espai d’art

Odborná spolupráca: Mgr. Lenka Králová, Mgr. Lucia Benická – GUS

Grafika: Mgr. art. Ivana Betková, Košice

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.