Dni európskeho kultúrneho dedičstva na Spiši

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú významným celoeurópskym podujatím, organizovaným Radou Európy Európskou komisiou, upriamujúcich pozornosť najširšej verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 49 účastníckych štátoch. Základným cieľom DEKD, ktoré sa tradične konajú v septembri, je zvýšiť povedomie obyvateľov o miestnom a európskom kultúrnom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu. Počas DEKD sa otvárajú mnohé historické budovy, pamiatky, areály, ktoré sú zvyčajne uzavreté pre verejnosť, alebo sa v bežne navštevovaných pamiatkach, múzeách a galériách pripravujú špeciálne aktivity. Galéria umelcov Spiša organizuje v rámci DEKD sprievodné podujatia, zamerané na prezentáciu stálych expozícií i aktuálnych výstav, ako aj programy pre verejnosť a školy: prednášky, besedy a dielne.

spis

13.9., 20. 9. 2015, nedele | 11.00 – 16.00

NEDEĽA ZA DESAŤ CENTOV – Nedeľa v galérii za symbolických 10 centov (pre všetky kategórie návštevníkov): jedinečná možnosť pozrieť si okrem stálych expozícií Terra Gothica, Jozef Hanula, Záhrada umenia aj dve prebiehajúce výstavy: Martin Imrich – Fí / Φ, Slavomír Durkaj – Tiene v raji. Päť výstav za desať centov !

 16.9. 2015, streda | 17.00 – 19.00

ORBIS PICTUS – ROZHOVORY O UMENÍ: Nové mená – nové mýty / Martin Imrich a Slavomír Durkaj – Beseda spojená s komentovanou prehliadkou aktuálnych výstav s autormi, výtvarníkmi a kurátormi: Mgr. Lucia Benická, Mgr. art. Martin Imrich, Mgr. art. Slavomír Durkaj. Vstup voľný.

 16.9. 2015, streda | 09.00 – 16.00 / dielne pre školy

Akademické techniky – tajomstvo zlatého rezu – Celodenný výtvarný workshop v rámci výstavy “Fí / ф” s výtvarníkom Martinom Imrichom. Dve súbežne prebiehajúce tvorivé dielne určené pre žiakov ZŠ, SŠ a ZUŠ.

  1. CAMERA LUCIDA: kreslenie portrétu pomocou camery lucidy.
  2. KRESBA INAK: prenášanie kresby pomocou dierkovacej techniky, v rámci “akademického” postupu. Doba trvania: 60 – 90 min., vstupné: € 0,50 / žiak, študent.

18.9.2015, piatok | 16.00 – 19.00

ŽENY ON LINE 3: GRAFIKA – Potlač na textil  – Prinášame jeseň na vlastnoručne dekorovanom vankúšiku! Tvorivá dielňa sa zameriava na ručne vyzdobený textil – obliečky na malé vankúše, dotvorené pomocou šablón a sprejov pod vedením lektorky Kataríny Garajovej. Vstupné: € 2 / školné + € 3 / materiál.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.