Edo Klena vyhlásil rok Jonáša Záborského

Tretí album prešovského pesničkára Eda Klenu a jeho skupiny Klenoty s názvom Škaredý deň v Chujave vychádza v týchto dňoch v košickom vydavateľstve Hevhetia. Názov požičaný z prvej časti poviedky Jonáša Záborského Dva dni v Chujave je zámerný. Texty piesní Eda Klenu reflektujú súčasnú dobu podobne ako to v roku 1873 opísal J. Záborský. Klena & Klenoty potešia svojich fanúšikov aj sériou koncertov.

Edo Klena & Klenoty, foto: Tomáš Čižmárik

Edo Klena & Klenoty, foto: Tomáš Čižmárik

Autorsky plodné obdobie zažíva pesničkár a gitarista Edo Klena. V priebehu šiestich rokov vydáva spolu so svojou kapelou Klenoty už tretie CD. Na svojom konte má aj niekoľko albumov z predchádzajúcich období.

Albumy nevydávam preto, aby niečo vyšlo. Jednoducho mám tvorivé obdobie, píšem si piesne a nosím ich do skúšobne. Ak spolu s chlapcami z kapely usúdime, že je skladba dobrá na koncerty, začneme ju cvičiť a nahráme ju. Keď sa piesní nazbiera viac, vyberieme tie najlepšie a tie dáme na CD,” hovorí o procese tvorby repertoáru Edo Klena.

CD Skaredy den v Chujave - obal.FH9Aktuálny album Škaredý deň v Chujave predstavuje originálnu nahrávku speváka a gitaristu E. Klenu, ktorého hudba presahuje hranice pesničkárskej tvorby. Čerpá vplyvy z hard rocku, punku, folku i bluesu a navyše je výdatne podporená Klenovými vtipnými a často sarkastickými textmi.

Nie je to tak, že by som si zaumienil dať odkaz ľudstvu, alebo niečo také. Sú to pesničky, v ktorých je krátky príbeh,” dopĺňa Klena. Na albume je 15 skladieb, pričom niektoré vznikli už v čase predchádzajúceho albumu Láska a Love (2014). Odvtedy postupne vznikali ďalšie a tak kapela mala z čoho vyberať na aktuálne CD.

Od posledného albumu však došlo k personálnej zmene, ako Klena sám hovorí “najrizikovejším postom v kapele je basa”. Marcel Kokinčák je v kapele Klenoty tretím hudobníkom na tejto pozícii a je nepochybne prínosom aj po vokálnej stránke. Na albume hrajú aj gitarista Lukáš Valkučák, bubeník Michal Gál a viacero hostí.

Škaredý deň v Chujave bol tak, ako aj predchádzajúce albumy (Republika Šariš – 2012, Láska a Love – 2014) nahrávané v košickom štúdiu Klakson. Muzikanti to zvládli zhruba za tri týždne. Edo prezradil, že tentokrát nahrávali ináč, ako boli zvyknutí: “Doteraz sme mali filozofiu nahrávania takú, že sme sa s materiálom v štúdiách nemaznali. Chceli sme zaznamenať živú koncertnú atmosféru. Tento posledný album je iný. Nahrávali sme ho viac štúdiovo. Je možné počuť aj syntetické zvuky a dychovú sekciu. Samozrejme na krste albumu v prešovskej Christianii chceme zahrať s plnou parádou, ale bežne tak hrať nebudeme.”

Na podporu albumu si kapela Klena & Klenoty naplánovala aj sériu koncertov po slovenských mestách. Keďže sú všetci amatéri, cez týždeň muzikanti zarezávajú v práci a vystupujú v piatky a soboty. Okrem toho ich budú môcť vidieť a počuť aj návštevníci košického Gurmanfestu a vystúpia aj v rámci Letného hudobného festivalu Hevhetia v Spišskej Novej Vsi.

Klena & Klenoty

Klena & Klenoty

Program koncertného turné

  • 15.4.    Svidník – Holičstvo
  • 16.4.    Bratislava – Klub spisovateľov
  • 22.4.    Poprad – Groteska
  • 23.4.    Prešov – Christiania
  • 29.4.    Košice – Riders pub
  • 30.4.    Bardejov – Garžoľ
  • 6.5.      Nová Baňa/Štále – Slniečko
  • 7.5.      Nitra – A café
  • 27.5.    Spišská Nová Ves – X Road
  • 28.5.    Humenné – Nostalgia

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.