Elemír Halász-Hradil: Domov, sladký domov

Elemír Halász-Hradil: Milovníčky krásy - portrét maliarovej manželky a dcéry, cca 1915

Elemír Halász-Hradil: Milovníčky krásy – portrét maliarovej manželky a dcéry, cca 1915

Múzeum Vojtecha Löfflera pozýva na vernisáž výstavy Elemíra Halásza-Hradila s názvom Domov, sladký domov. Vystavované budú neznáme obrazy umelca zo súkromnej zbierky, intímne diela maliara, ktorý kliesnil cestu pre príchod moderného umenia na Slovensko. Je to akési pozvanie na návštevu do košickej meštianskej domácnosti 1. polovice 20. storočia, kde výtvarné umenie bolo súčasťou životného štýlu a dobového vkusu.

Výstava je zároveň aj stretnutie s neznámymi, ale blízkymi a zrozumiteľnými dielami, stretnutie s tým, čo dôverne poznáme z príbytkov našich rodičov, či prarodičov: podobizňami najbližších, svätými obrázkami, farebnými kvetinovými zátišiami, romantickými krajinkami, či suvenírmi z ciest, pretavenými do výtvarného prejavu umelcovej lásky rodine, jeho vyznania k viere a kráse umenia. Tej kráse, ktorá bola pre neho jediným a najdôležitejším kritériom hodnoty umenia.

  • Vernisáž výstavy 19. januára 2016 (utorok) o 17.00 hod.
  • Trvanie výstavy do 13. 3. 2016

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.