Emocionálni Islanďania Agent Fresco zahrajú spolu s The Ills v Tabačke

Od ich koncertu na festivale POKE na východe Slovenska uplynuli už štyri roky. Medzičasom sa stali jednou z najoceňovanejších skupín na Islande a to aj napriek tomu, že ich zvuk nie je štandardne islandský. Agent Fresco, žánrovo nezaškatuľkovateľná štvorica, zahrá na úvod klubovej sezóny – 1. septembra – v košickej Tabačke, kde ich podporí domáci post-rock The Ills.

Agent Fresco

Agent Fresco

 

Agent Fresco vznikli v roku 2008 v Reykjavíku a od začiatku udivujú tým, s akou ľahkosťou dokážu prechádzať od vplyvov tvrdých žánrov ako metal a hardcore cez technickú a džezom poznačenú matematickú rytmiku, k emocionálnym, často až popovým pasážam, kde dostáva príležitosť vyznieť charizmatický falzet Arnóra Dana. Toho si všimol aj Slovensku dobre známy skladateľ Ólafur Arnalds a tak sa Arnór postaral o všetky vokály na jeho poslednom albume. No a Agent Fresco si tiež všimli Muse, pred ktorými si nedávno zahrali v Reykjavíku.

Islanďania pripravovali svoj minuloročný album Destrier takmer päť rokov, v tomto prípade sa však oplatilo čakať. Nie je to ľahké počúvanie, ide o mimoriadne kvalitnú, technicky prepracovanú a nápaditú nahrávku, ktorú ovplyvnili predovšetkým negatívne emócie spojené s fyzickým útokom na speváka. „Napadli ma dvaja muži veľmi neskoro v noci. Poškodili mi očnú jamku, porezali obočie, mal som otras mozgu. To ma zmenilo. Rozhodol som sa nechať ten hnev a úzkosť vo mne rásť, čo animovalo všetky surové emócie počas môjho písania,“ vysvetlil Arnór Dan, ktorý bol počas islandských hudobných cien tento rok ocenený titulom vokalista roka a jeho kapela titulom rocková nahrávka roku.

The Ills

The Ills

Kým Agent Fresco do Košíc dorazia z Reykjavíku, pomerne častí návštevníci Tabačky – The Ills – tam majú namierené z Bratislavy. The Ills hrajú technickú a hlučnú inštrumentálnu hudbu a rovnako ako Agent Fresco, aj oni pôsobia na scéne od roku 2008. Od toho času sa vypracovali do pozície jednej z najaktívnejšie koncertujúcich slovenských kapiel, čo potvrdzujú aj ich tohtoročné plány. Na jeseň, po absolvovaní koncertov na Pohode, Colours of Ostrava a najmä po vydaní oceňovaného albumu Ornamental Or Mental sa slovenskí post-rockeri predstavia tiež na slávnom festivale Iceland Airwaves. Ešte predtým však predskočia Agent Fresco v Tabačke.

Vstupenky na jediný slovenský koncert Agent Fresco a The Ills predáva sieť Ticket Art, v predpredaji za osem eur, na mieste budú lístky stáť o dve eurá viac.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.