Exkluzívna predpremiéra filmového Macbetha

Mimoriadnu udalosť zažijú v sobotu 24. októbra v Historickej budove Štátneho divadla Košice všetci priaznivci európskeho filmového umenia a zároveň milovníci najslávnejšieho svetového dramatika Williama Shakespeara. Historický interiér sa stane kulisou pre exkluzívnu predpremiéru britskej filmovej drámy Macbeth režiséra Justina Kurzela s Michaelom Fassbenderom a Marion Cotillard v hlavných postavách.

Macbeth - plagát

Macbeth – plagát

Predpremiéra filmového spracovania najhranejšej Shakespearovej drámy, ktorá dva dni pred Košicami aj v Mahenovom divadle v Brne, bude vyvrcholením druhého ročníka unikátnej týždňovej prehliadky filmov z festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes s názvom Be2Can 2, ktorú od stredy 7. októbra organizuje paralelne na Slovensku a v Českej republike spoločnosť Film Europe Media Company. Prehliadka filmov zo špičkových medzinárodných filmových festivalov umožní slovenským a českým divákom vidieť vo vybraných kinách celkovo 21 filmov, na Video-On-Demand 18 filmov a na televíznom kanáli Film Europe Channel 92 filmov.

V rámci Be2Can 2 budú exkluzívne v 44 kinách po celom Slovensku a Českej republike premietnuté vybrané premiérové filmy na čele s víťaznou snímkou tohtoročného Berlinále Taxi Teherán (Taxi, réžia Jafar Panahi). Chýbať nebude ani Strieborným medveďom ocenený film Victoria, (Victoria, réžia Sebastian Schipper), ktorý získal aj 6 výročných cien nemeckej Filmovej akadémie, vrátane Ceny za najlepší film. Z tohtoročného festivalu v Cannes sa predstaví víťaz Zlatej palmy Dheepan (Dheepan, réžia Jacques Audiard) a film Saulov syn ( Son of Saul, réžia László Nemes), ovenčený Veľkou cenou a Cenou kritikov FIPRESCI. Ďalším filmom v ponuke Be2Can 2 je držiteľ Ceny za najlepší scenár- americká dráma Chronic (Chronic) – debut mexického režiséra Michela Franca, alebo formálne dokonalá interpretácia „bojovného“ žánru wuxia Assassin (The Assassin, réžia Hou Hsiao-Hsien), odohrávajúca sa v období vlády mocnej dynastie Tchang. Hou Hsiao-Hsien získal za tento film Cenu za najlepšiu réžiu. Na Be2Can 2 si diváci budú môcť pozrieť aj taliansku snímku Mia madre, (Mia madre, réžia Nanni Moretti), v ktorej si nesympatického slávneho amerického herca zahral John Turturro. Tento film získal Cenu ekumenickej poroty na tohtoročnom festivale v Cannes. Výnimočný divácky zážitok sľubuje i japonský film Naša malá sestra (Our Little Sister, réžia Hirokazu Kore-eda) v ktorom zaujme majstrovská réžia hercov a príjemne sentimentálne vibrácie bežných starostí i radostí života štyroch sestier. Medzi ďalšie zaujímavé tituly patrí taktiež mafiánska dráma Čierne duše (Black Souls, réžia Francesco Munzi), silný a dojímavý príbeh z čečenskej vojny so skvelou Annette Bening Pátranie (The Search, oscarový režisér Michel Hazanavicius) či dokument pre milovníkov nemeckého filmu Od Caligariho k Hitlerovi (From Caligary to Hitler, réžia Rüdiger Suchsland) a životopisná dráma o kontroverznom režisérovi Pasolini (Pasolini, réžia Abel Ferrara).

Podrobnejšie informácie nájdu milovníci filmového umenia na stránke www.be2can.eu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.