Farebný svet variácií Milana Laluhu očarí

Diela Milana Laluhu vystavujú v Košiciach takmer po päťdesiatich rokoch

Vyše štyridsať diel klasika slovenskej výtvarnej moderny Milana Laluhu sa od 27. januára 2016 predstaví v Múzeu Vojtecha Löfflera. Výstava s názvom Farebný svet variácií sprístupňuje košickému publiku zväčša doteraz nevystavené diela zo súkromných zbierok, pričom pokrývajú tvorbu maliara od šesťdesiatych rokov až po rok 2005. Výnimočnosťou podujatia je fakt, že takmer 50 rokov Milan Laluha v Košiciach nevystavoval.

Milan Laluha: Jeseň

Milan Laluha: Jeseň

Milan Laluha, člen Skupiny Mikuláša Galandu sa narodil v Tekovských Lužanoch v roku 1930. Patril k prvým absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Maliar dlhodobo rozvíjal a precizoval charakteristický autorský program, v ktorom sa obrazne vracal do detstva, počas ktorého ho fascinoval kolobeh života a práca na vidieku. Maliar redukoval farebnosť svojich obrazov na typické kombinácie červenej, v škále od ohnivočervenej po tehlovo červenú, zelenej, žltej a modrej. Neodmysliteľným motívom Laluhových obrazov sú ľudia: dedinské ženy s hlavami zahalenými v šatkách a chlapi v klobúkoch. Tetky a gazdovia v maliarových kompozíciách sú situovaní v krajine, za humnami či krčme: ľudia a ich prostredie vytvárajú na obrazoch komplementárne spojenia, niekedy až za hranicou predmetnosti jednotlivých elementov. Laluha bol nekonvenčný, rád hrával na husliach a miloval ľudovú hudbu z Podpoľania, ale aj tú terchovskú. Milan Laluha zomrel v Bratislave v roku 2013.

  • Výstava Farebný svet variácií potrvá od 27. januára 2016 do 28. februára 2016.
  • Sprístupnenie výstavy 27. januára 2016 – stretnutie s kurátorom o 17.00 hod.
  • Kurátor výstavy je Peter Megyeši.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.