Finalisti jubilujúcej Ceny Oskára Čepana sa predstavia v košickej DIG gallery

Organizátori Ceny Oskára Čepana a hosťujúci kurátor Barnabás Bencsik (HU) pozývajú na vernisáž výstavy finalistov 20. ročníka, ktorými sú Radek Brousil, Viktor Fuček, František Demeter a Ján Zelinka. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 15. októbra 2015 o 18. hodine v priestoroch košickej DIG gallery, ktorá bude výstavu hosťovať až do 8. novembra 2015.

Cena Oskára Čepana je určená vizuálnym umelcom a umelkyniam do veku 40 rokov a vzťahuje sa na výstupy v ľubovoľnej oblasti výtvarného umenia i s autorskými presahmi do iných umeleckých oblastí. Organizačný tím Ceny i tento rok pripravil niekoľko zmien – okrem posunutej vekovej hranice pre prihlásenie, je to predĺženie pobytu laureáta v New Yorku, možnosť absolvovania rezidencie v Japonsku a prizvanie externého kurátora k spolupráci na finálovej výstave.

Finalisti 20. ročníka Ceny Oskára Čepana (zľava): Radek Brousil (SK/CZ), František Demeter (SK), Viktor Fuček (SK) a Ján Zelinka (SK).

Finalisti 20. ročníka Ceny Oskára Čepana (zľava): Radek Brousil (SK/CZ), František Demeter (SK), Viktor Fuček (SK) a Ján Zelinka (SK).

Finalistami 20. ročníka sú Radek Brousil (SK/CZ), Viktor Fuček (SK), František Demeter (SK) a Ján Zelinka (SK). Z viac než päťdesiatich prihlásených umelcov ich vybrala medzinárodná odborná komisia, ktorá rozhodne aj o víťazovi tohoto ročníka.

Barnabás Bencsik, kurátor a teoretik umenia

Barnabás Bencsik, kurátor a teoretik umenia

Prizvaný kurátor a teoretik Barnabás Bencsik (HU) k svojej špecifickej pozícii hovorí: „Pre mňa, ako kurátora, je to veľká výzva: pomôcť im, aby vo svojich nových dielach realizovali príťažlivé a presvedčivé umelecké vyjadrenia, a poskytnúť im inšpiratívnu odbornú podporu prostredníctvom osobných konzultácii a rozhovorov o ich plánoch a nápadoch.

Bencsik v súčasnosti s výtvarníkmi konzultuje diela, ktoré pripravujú špeciálne pre finálovú výstavu v Košiciach a k ich tvorbe i samotnej výstave dodáva: „Vybraní štyria finalisti zastupujú široké spektrum mediálnej a teoretickej rozmanitosti súčasného umenia a predstavujú silné individuálne postoje, ktoré však majú významné spoločné črty ako napríklad silný zmysel pre sebareflexiu prostredníctvom procesu tvorby, hľadanie inovatívnych postupov a silný emocionálny náboj diel. Uvedomujem si, že táto situácia je veľmi kompetitívna, ale verím, že každý z vybraných umelcov sa vyznačuje osobitými umeleckými kvalitami a že na konci príprav v autentickom post-industriálnom priestore DIG gallery v Košiciach uvidíme výstavu, ktorá nám poskytne koherentný a relevantný obraz súčasného stavu umeleckej scény na Slovensku.

poster2015Vernisáž výstavy: 15. 10. 2015 o 18. hodine
Miesto konania: DIG gallery, Strojárenská 3, Košice
Otváracie hodiny výstavy: ponelok – piatok : 12. – 18. hod.
Trvanie výstavy: 16. 10. 2015 – 8. 11. 2015

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.