Folk-punkoví Bohemian Betyars rozprúdia energiu na otvorení novej sezóny v Tabačke

Nielen Košice, ale celá Európa sa postupne musí lúčiť s letom. Len v Košiciach to však znamená otváranie novej sezóny kultúrneho centra Tabačka. Tú už 8. septembra odštartuje tretie pokračovanie akcie Balkan Night a najmä jej hlavní hrdinovia. Sú to folk-punkoví bohémski beťári z Maďarska – Bohemian Betyars.

Hoci majú korene u našich južných susedov, v ich tvorbe cítiť Balkán a tiež rómsku energiu. Je to ako keby sa stretol Manu Chao s Gogol Bordello na jednom pódiu a spoločne by neváhali všetky pesničky poriadne zrýchliť. Punková energia, nádych ska či speedfolku sú len jednými z mnohých charakteristík Bohemian Betyars. Jednotná škatuľka pre ich žáner neexistuje.

Bohémi z Maďarska začali tvoriť v roku 2009, odkedy jazdili po Európe, hrali na uliciach a jednoducho si užívali život a hudbu. Odvtedy sú koncertnou neriadenou strelou hrajúcou po celom kontinente a dokonca aj vo svete. Pár dní po Košiciach totiž vystúpia až v ďalekej Číne.

Šesťčlenná zostava kombinuje punkovú rytmiku s akustickou i elektrickou gitarou, nechýbajú tiež husle a dychové nástroje, ktoré dotvárajú celý zvukový ohňostroj. Na svojom konte majú niekoľko albumov, z ktorých špeciálne ten posledný – nazvaný Csavargó zo začiatku tohto roka – stojí za vypočutie.

Netreba však zabúdať na to, že kým ich nahrávky znejú pomerne upratane a pokojne, naživo sú Bohemian Betyars guľomet, ktorý rozpúta pod pódiom skutočne horúcu zábavu. A to aj napriek tomu, že leto už končí.

Pred a po koncerte Bohemian Betyars vás roztancujú Dj Matthew (Balkan Beats) a Cyril a Metod!

Piatková Balkan Night odštartuje už 9. sezónu v Tabačke Kulturfabrik a 3. v jej vynovenej a zväčšenej podobe! Jej jesenný program bude tak ako vždy plný koncertov, divadla, premietaní, diskusii, workshopov či výstav. Koncert Bohemian Betyars v rámci Balkan Night sa uskutoční 8. septembra od dvadsiatej hodiny. Vstupné stojí 5 eur v predpredaji cez sieť Tootoot.fm, na mieste si návštevníci dve eurá priplatia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.