Fotovýstava Field Trip / Exkurzia ukazuje miesta dlhodobo postihnuté vojnou

Výstava Martina Kollara (1971, Žilina) je súčasťou dramaturgického cyklu SNG, ktorý predstavuje špeciálne projekty výrazných osobností mladšej generácie. Tentoraz padla voľba na Martina Kollara (pôv. menom Kollár) a jeho fotografický cyklus Field Trip / Exkurzia. Fotografie vznikali počas jeho pobytu v Izraeli od novembra 2009 do januára 2011.

Field trip – Martin Kollar

Martin Kollar je azda najviac medzinárodne uznávaný slovenský fotograf – dokumentarista, takmer každý rok získava za svoje práce prestížne ocenenie či štipendium, naposledy v tomto roku Prix Elysée švajčiarskeho Musée de l´Elysée v Lausanne. Dokladom jeho rešpektovanej pozície na fotografickej scéne bola aj účasť na veľkolepom medzinárodnom projekte This Place, iniciovanom francúzskym fotografom Frédéricom Brennerom a podporovanom o. i. aj Metropolitným Múzeom v New Yorku. Nakoniec bolo vybraných 12 medzinárodne uznávaných fotografov (Gilles Peress, Jeff Wall, Thomas Struth, Josef Koudelka, Nick Waplington, Fazal Sheikh a ďalší), ktorí mali stráviť minimálne 6 mesiacov v Izraeli a časti Palestíny a podľa vlastného uváženia pripraviť fotografie, ktoré „sa pýtajú na esenciálne otázky o kultúre, spoločnosti, vnútornom živote jednotlivých ľudí“.

Výsledkom práce Martina Kollara bola séria fotografií, z ktorej najprv zostavil samostatnú knižku Field Trip (2013), a výber z nich predstavil v sérii výstav, jednak spoločných – This Place (od roku 2014), a samostatných, pôvodne pod názvom Field Trip. Prvá z nich sa uskutočnila v nemeckom Mannheime, druhá pod názvom Exkurzia prebehne práve v SNG počas Mesiaca fotografie 2015. Kollarove snímky z projektu This Place sa dosť odlišujú od fotografií jeho kolegov.

Martin Kollar sa chcel vyhnúť obvyklým zobrazeniam izraelsko-palestínskeho konfliktu, snažil sa skôr odhaliť zdroje všadeprítomného napätia, snažil sa zachytiť strach a nebezpečenstvo, ktoré naokolo pociťoval. Okrem toho sa však pokúsil aj vystihnúť to, ako si môžeme predstavovať budúcnosť v Izraeli, hľadal také obrazy, ktoré predstavujú možnosť alebo prípravu niečoho, čo sa ešte len má stať. Aj preto sa na výstave stretneme s mozaikou snímok odvedencov, nielen mužov, ale aj žien.

Field trip – Martin Kollar

Namiesto „živej“ akcie alebo fotografií miest poznačených vojnou a terorizmom, teda obvyklej domény fotoreportérov, vidíme teda skôr následky konfliktov, ich dlhodobý dosah na spôsob života obyvateľstva. V Kollarových záberoch nenájdeme ľudské obete – pocit ohrozenia a všadeprítomnej devastácie vyplynie skôr z tém, ktorým sa fotograf venoval. Zábery vojenských výcvikových stredísk sú prepojené s obrazmi vojnou poškodeného územia a tak divák často nevie, kde končí vojenský priestor a kde začína civilná krajina. Aj bytové domy sa niekedy podobajú vojenským bunkrom. Vybombardované rezidenčné štvrte sú niekedy živelne pokryté náhodnými zostavami predmetov, ktoré občas vyzerajú ako kvázi umelecké inštalácie. Časté sú fotografie z klaustrofóbnych priestorov – skladíšť, hál, laboratórií výskumných ústavov, kde prebiehajú invazívne prírodovedné a medicínske výskumy, ktorým sa podrobujú zvieratá aj ľudia.

Napriek všetkým tým obrazom zmaru sú fotografie Martina Kollara zvláštnym spôsobom príťažlivé, „zaujaté krásou“. Jeho kompozície sú jasne definované, priam exaktné, navyše presvietené púštnym slnkom. Nechcú ohúriť vonkajškovými, morbídnymi „atrakciami“, zaujmú skôr minimálnym počtom jasne rozvrhnutých a významovo pointovaných prvkov. Nechávajú okolo seba však dostatok priestoru, „voľného vzduchu“. Sám autor si prial, „aby fotografie účinkovali na prvý pohľad, ale aby obsahovali aj istý druh tajomstva a nejednoznačnosti“. Nechýba im príchuť záhady a mystéria, ale napriek tomu zostávajú bytostne ľahké.

Field trip – Martin Kollar

Výstava predstaví asi 40 fotografií, prevažne veľkých formátov, doplnených dvoma veľkoplošnými fototapetami, výhradne z cyklu Field Trip / Exkurzia. Pri tejto príležitosti vyjde aj autorova nová publikácia, nazvaná Martin Kollar. Catalogue, ktorá prvýkrát predstaví výber z celej jeho doterajšej tvorby. Na 152 stranách prinesie prehľad jeho fotografických, ale aj filmových aktivít. Fotografickú tvorbu autora predstaví úvodná štúdia Aurela Hrabušického.

  • Kurátor: Aurel Hrabušický
  • Termín: 29. október 2015 – 31. január 2016
  • Miesto: Slovenská národná galéria, Esterházyho palác, 2. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
  • Výstava je súčasťou Mesiaca fotografie 2015.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.