Herec Ivan Krúpa o 150 reprízach Chrobáka v hlave

Neuveriteľnú 150. reprízu bude mať v pondelok 4. mája brilantná komédia Georgesa Feydeaua Chrobák v hlave, ktorá mala premiéru v roku 2006. Týmto počtom sa inscenácia v naštudovaní nebohého režiséra Karola Spišáka začína blížiť k muzikálu Oliver Twist, ktorý je so 160. reprízami najúspešnejším titulom divadla od znovuotvorenia Historickej budovy v roku 1994. V klube stovkárov sú z aktuálnych predstavení ešte Tom, Dick a Harry so 114 reprízami a inscenácia Všetko o mužoch, ktorá má dnes na Malej scéne 134. reprízu. O fenoméne predstavenia Chrobák v hlave sme hovorili s hercom Ivanom Krúpom, ktorý stvárňuje hlavnú dvojúlohu boháča Victora-Emanuela Chandebiseho a žobráka Pochého.

Ivan Krúpa

Stopäťdesiat repríz jedného predstavenia je v podmienkach košického divadla poriadne veľké číslo. Hráte v ňom hlavnú úlohu. Pamätáte si ešte premiéru v roku 2006?

To sa ani nedá. Určite bola premiéra podstatne nervóznejšia ako bude 150. repríza. V predstavení je veľmi veľa rýchlych prevlekov, práve v prípade mojich dvoch postáv a ja som už pred deviatimi rokmi pri premiére hovoril o tom, že máme v divadle tím F1. Ten náš neprezúva, ale prezlieka. A musím povedať, že dievčatá v šatni sú strašne fajn a už získali za tie roky takú zručnosť, že už nemáme žiadny problém a všetko krásne stíhame.

Keď už sme pri tom prezliekaní, ako to po tých 150 reprízach vyzerá s kostýmami. Nepotrebovali by generálku?

Kostýmový výtvarník mal veľmi šťastnú ruku proti výbere väčšiny materiálov. A tak nohavice, ktoré som prvý raz obliekol pred deviatimi rokmi a do ktorých som už raz pribral a teraz naspäť schudol, stále držia a tá látka je jednoducho nezničiteľná a vydržala všetko to, čo sa na tom javisku deje. A už deväť rokov vyzerajú tak ako na premiére.

V čom podľa vás tkvie košický úspech Chrobáka v hlave? V genialite Feydeauovho textu, v samotnej inscenácii….

Text má určite svoje komediálne kvality. Ale ja si osobne myslím, že veľkú úlohu v tom zohráva aj zmysel pre humor, ktorý má košické obecenstvo. A ďalšími faktormi sú jednoduché, ale krásne herecké výkony vo všetkých postavách, ktoré v tomto predstavení účinkujú a ktoré si vyžadoval žiaľ už dnes nebohý režisér Karol Spišák. A práve ten jeho krásny, jednoduchý rukopis a jeho obrovský zmysel pre humor, ktorým celý život disponoval, vtlačili istú pečať aj tomuto predstaveniu. A preto je také aké je, preto ho hráme deväť rokov a preto ho hráme už 150. raz.

Nie je ťažké nájsť ešte v Košiciach nejakého divadelného diváka, ktorý Chrobáka v hlave ešte nevidel?

To neviem. Skôr si myslím, že je veľmi veľa takých, ktorí toto predstavenie už poznajú takmer naspamäť. Chodia si užívať divadlo, lebo vedia, že divadlo je jedinečné a každé predstavenie je trochu iné. A v tom je krása a čaro divadla. Divák nikdy nevidí dve rovnaké predstavenia. Každé predstavenie počtom repríz rastie a vyvíja sa. A som presvedčený, že toto predstavenie, ktoré hráme v súčasnosti je už dosť odlišné od toho, ktoré videli diváci na premiére či prvých reprízach.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.