Ildikó Pálová vystavuje svoj Klub 27 v Galérii Nedbalka

Ildikó Pálová sa narodila  12. júla 1982 v Rimavskej Sobote. Už počas štúdií na Technickej univerzite v Košiciach na Katedre výtvarných umení a intermédií v rokoch 2000 – 2006 sa prejavuje jej maliarsky talent. Tamojšie prostredie jej poskytlo značný priestor na rozvoj, jej pedagógovia Adam Szentpétery, neskôr Rudolf Sikora a Juraj Bartusz, nechávali celkom prirodzene dozrievať jej vlastný výtvarný prejav. Na slovenskú výtvarnú scénu vstupuje v čase, keď maľba začína  získavať svoje dočasne stratené pozície, opätovný záujem o toto médium je podčiarknutý aj záujmom galeristov, zberateľov, vznikajú rôzne projekty  a nadácie zamerané špeciálne na maľbu.

Klub 27

Už počas štúdií maľuje vyzreté obrazy, od počiatku je bytostnou figuralistkou, ktorú nezaujíma len vonkajší vzhľad ale intenzívne skúma povahu zobrazovaného, jeho vnútorné rozpory, jeho strach, neistotu, objavuje to dobré aj to zlé, čo sa v ľuďoch skrýva.

V roku 2014 si našla novú veľkú tému. Klub 27. Jeho členmi sa stali zväčša hudobníci, ale aj maliari, ktorí zomreli vo veku 27 rokov. Toto číslo sa stalo už magické, život týchto talentom obdarovaných umelcov sa končil tragicky v takom mladom veku. Niektorí nevydržali obrovský tlak spojený so slávou a dobrovoľne ukončili svoj život, iní sa predrogovali, zomreli na otravu alkoholom, alebo ich smrť ostala obostretá rúškom tajomnosti. Zoznam Klubu 27 je pomerne široký, Ildikó Pálová si vybrala jedenástich umelcov – dve speváčky, ôsmych hudobníkov a jedného maliara. Niektorí ju zaujali do tej miery, že vytvorila viacero ich portrétov. Sú to nesmierne sugestívne portréty, maľované akoby jedným dychom so snahou postihnúť ich charakter, mentalitu, zobrazovať ich v okamihoch vypätia ale aj v meditácií.

Výstava je realizovaná v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy a Vydavateľstvom Krása a postupne sa predstavuje v Košiciach, vo Viedni, v Bratislave a v Prahe.

K výstave vyšiel katalóg s textami Ivana JančáraVeroniky Jančárovej.

  • Trvanie výstavy: od 23. 3. 2016 do 22.5.2016
  • Miesto: Galéria Nedbalka, Nedbalova ul. 17, Bratislava
  • Kurátor: PhDr. Ivan Jančár

Klub 27

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.