Ján Hlavatý: Mimikry

Galéria Jána Koniarka v Trnave pozýva na vernisáž výstavy Ján Hlavatý: Mimikry. Výstava je bilanciou vyše troch desaťročí maliarskych úsilí Jána Hlavatého. Vypovedá na jednej strane o vnútornej stabilite jeho maliarskeho presvedčenia a súčasne aj o potrebe vnímavo reagovať na premeny a funkcie výtvarnosti. Vernisáž bude vo štvtrtok 10. marca o 18. hodine.

Od osemdesiatych rokov patrí ku generácii vtedy považovanej takmer za „rebelskú“, ktorá sa vzoprela vtedajším paradigmám a reagovala na prenikajúce signály postmodernej maľby.

Jan-Hlavaty-Mimikry-POZVANKA

Hlavatému bola nová maliarska expresívnosť vychádzajúca z tradícií rôznych typov expresionistickej maľby i abstraktného expresionizmu veľmi blízka. Vo svojej maliarskej koncepcii sa od začiatku sústredil na rozvíjanie dramatického programu vychádzajúceho z figuratívneho základu. Figúra však bola len tušeným pozadím, ktoré dávalo vyniknúť dramatizácii farebných i kompozičných zložiek obrazu. Preto aj v kontinuite vývinu maľby sa Hlavatý primárne zaoberal zhodnotením maliarskych kvalít obrazu bez konkretizujúcich súvislostí. V následných obdobiach rozpracoval celú škálu možností práce s farbou a jej rôznorodosti. Základ tvorili plošné vzťahy určované kombináciami škvŕn, rozmaľúvaním farebných akordov, prudkej gestickej práce so štetcom, kontrastom lineárnych a kaligrafických gestických ťahov či štruktúrovaním pieskom. Tejto podobe charakteru Hlavatého maľby bol prisúdený atribút novej abstrakcie. Pritom nejde len o formálny vývin, ale aj o súvzťažnosť a najmä o presahy do rôznych významových a štýlových oblastí /krajina, architektúra, figúra/. V Hlavatého tvorbe sa v poslednom období objavujú rôzne „tematické“ zábery od vnútornej introspekcie a meditácií, cez návrat k figúre, krajine i znakovosti. Hlavatého maľba si uchováva prvý dojem abstraktnosti, pričom však jej nová tematizácia vyjadruje potrebu „zvýznamňovania“ statusu diela v súčasných premenách funkcie výtvarnosti.

Informácie o výstave

  •  Autor, titul výstavy: Ján Hlavat.: Mimikry
  • Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila, Zelen. kríček 3, Trnava
  • Kurátorka: Eva Trojanová
  • Vernisáž: 10.03.2016 (Št) o 18.00 hod.
  • Trvanie výstavy: 10.03.(Št) – 24.04.(Ne) 2016

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.