Jeseň na festivale ARS NOVA prichádza s novou príchuťou

Ako chutí hudba novej chuti mali možnosť Košičania zistiť už trinásťkrát. Toľko bolo totiž ročníkov festivalu súčasného umenia ARS NOVA, ktorý naposledy v júli poctili svojou prítomnosťou významné americké hudobné osobnosti – skladateľ Philip Glass a multiinstrumentalista, saxofonista, gitarista, klarinetista a hudobný skladateľ Elliott Scharp. Festival hudby bude pokračovať jesennou časťou v novembri.  Organizátormi podujatia sú K13 – Košické kultúrne centrá, Štátna filharmónia Košice  a Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu ISCM.

Ars Nova, foto: Maroš Simon

Ars Nova, foto: Maroš Simon

Počas koncertov, ktoré odznejú v Dome umenia Košice a v Kasárňach/Kulturparku od 5. do 15. novembra zažijú poslucháči chvíle, v ktorých sa výnimočná hudba spojí s emóciami a ponúkne nové zážitky z novej podoby súčasnej hudby.

Dramaturgia koncertov uprednostňuje diela žijúcich skladateľov európskych i mimoeurópskych kultúr a do programov zaraďuje diela skladateľov, ktorí sú spätí s východným Slovenskom. Košické koncertné pódiá poskytujú priestor aj mladým nadaným interpretom, ktorí majú prostredníctvom festivalu možnosť etablovať sa v oblasti koncertného umenia.

Program jesennej časti festivalu ARS NOVA 2015

Program jesennej časti festivalu ARS NOVA 2015

Jesennú časť festivalu otvoria už tradične talentovaní žiaci košických základných umeleckých škôl. Predstavia sa na koncerte PORTRÉTY v Kasárňach/Kulturparku 5. novembra. V ten istý deň bude v salóniku Domu umenia vernisáž výstavykošickej umelkyne Moniky Vrancovej s názvom  Velvet Dunkelheit (Nežná temnota). Po nej pódium koncertnej sály ovládne Štátna filharmónia Košice. Za klavír zasadne Miki Škuta a na husliach bude hrať Marek Zwiebel pod dirigentskou taktovkou Zsolta Nagyho. Odznejú skladby Charlesa Ivesa (The Unanswered Question – 6-7), Philipa Glassa (Violino concerto) a Leonarda Bersteina (Symphony No.2).

Študenti Konzervatória Košice sa predvedú v Kulturparku 6. novembra na koncerte MLADÁ KRV 3. Po nich bude pódium patriť violončelistovi Andrejovi Gálovi  a akordeonistovi Petrovi Katinovi. V programe koncertu V HĹBKE ČASU sú: Sofia Gubaidulina (In Croce pre akordeón a violoncello), Toshio Hosokawa (In die Tiefe der Zeit pre akordeón a violoncello), Miroslav Tóth (Sonáta pre akordeón a violoncello), Juraj Vajo (In memoriam Ivan Parík a Premenenie Pána pre akordeón a violoncello), Jevgenij Iršai (A riekol Izajaš… (akordeón sólo) a Gia Kančeli  (Nach dem weinen Koncert).

V programe FILM & HUDBA sa 10. novembra vo foyer Domu umenia budú premietať dokumentárne filmy o Romanovi Bergerovi, Ladislavovi Kupkovičovi a Pavlovi Šimaiovi a hrať ich skladby v interpretácii Milana Paľu (husle), Andreja Gála (violončelo) a Magdalény Bajuszovej (klavír). Odznejú Tance z Panónie pre violončelo a klavír (1984), Adagio č. 2 „Pokánie“ pre husle a klavír (1988-989) a Piano-trio pre husle, violončelo a klavír (1974).

S festivalom ARS NOVA sa rozlúči rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble s dirigentom Ivanom Buffom 15. novembra v Dome umenia. Hosťom večera bude sopranistka Eva Šušková. Koncertnú sálu ovládne hudba Toshio Hosokawu The Raven, monodráma pre mezzosoprán a 12 inštrumentalistov.

 

Program jesennej časti festivalu ARS NOVA 2015

5. november 2015

17:00 hod.  – koncert Portréty (Kasárne/Kulturpark)

 • koncert žiakov základných umeleckých škôl

18:00 hod.  – vernisáž výstavy (Dom umenia, salónik)

 • Monika Vrancová – Velvet Dunkelheit (Nežná temnota)

19:00 hod. –  koncert Štátnej filharmónie Košice (Dom umenia)

 • Zsolt Nagy, dirigent
 • Miki Škuta, klavír
 • Marek Zwiebel, husle

Program:

 • Charles Ives: The Unanswered Question – 6-7 (for strings, trumpet, 2 flutes, oboe, clarinet)
 • Glass: Violino concerto
 • Berstein: Symphony No.2.

6. november 2015

17:00 hod. –  Mladá krv 3 (Kasárne/Kulturpark)

 • koncert študentov Konzervatória Košice

19:00 hod.  – V hĺbke času  (Kasárne/Kulturpark)

 • Andrej Gál (violončelo) & Peter Katina (akordeón)

10. november 2015

19:00 hod. – FILM & HUDBA (Dom umenia Košice, foyer)

Roman Berger, Ladislav Kupkovič a Pavol Šimai v dokumentárnych filmoch a v interpretácii Milana Paľu, Andreja Gála a Magdalény Bajuszovej

15. november 2015

19:00 hod. (Dom umenia, veľká sála prízemie)

Toshio Hosokawa (1955) The Raven, monodráma pre mezzosoprán a 12 inštrumentalistov 

 • Quasars Ensemble
 • Ivan Buffa, dirigent  
 • Eva Šušková, soprán            
 • Maja Hriešik, režisér

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.