Juraj Lehotský opäť zaujal prestížny festival v Toronte, uvedie jeho nový film NINA

Jeden z najdôležitejších filmových podujatí sveta, Medzinárodný filmový festival v Toronte, uviedol už debutový hraný film Juraja Lehotského. Teraz pozval oceňovaného slovenského režiséra na svoju pôdu po druhý raz a zaradil do oficiálneho výberu jeho novú snímku NINA. Tým sa ako jediný slovenský reprezentant predstaví v sekcii Súčasná svetová kinematografia. Juraj Lehotský je tak jediným slovenským režisérom, ktorého prvý aj druhý film uviedol v programe jeden zo štyroch najväčších festivaloch sveta.

Film NINA je citlivým ponorom do detského myslenia, konfrontovaný so svetom dospelých v momentoch, keď rodina zažíva rozvod a dieťa sa stáva rukojemníkom v zložitých vzťahoch rodičov. V severoamerickej premiére ho osobne uvedie Juraj Lehotský 10. septembra 2017 na 42. ročníku MFF v Toronte. Svetovú premiéru absolvovala snímka na pôde 52. MFF v Karlových Varoch.

Do slovenských kín sa dostane už od 21. septembra 2017 v distribúcii spoločnosti Film Europe Media Company.

Uvedenie na jednom z najvýznamnejších festivalov na severoamerickom kontinente je skutočnou poctou. Sme nesmierne vďační selektorom Dimitrimu Eipidesovi a Andreiovi Tanasescu za ich neuveriteľnú podporu a dôveru, ktorou obdarúvajú hranú tvorbu Juraja Lehotského, keďže štyri roky po uvedení filmu Zázrak, venovali priestor aj Nine,“ povedali producenti filmu NINA, Ivan Ostrochovský a Katarína Tomková z Punchart films.

Film rozpráva o veľmi silnom a aktuálnom probléme dnešnej spoločnosti. Je to príbeh, v ktorom hovoríme o dôležitosti zachovania zdravých vzťahov medzi rodičmi a ich dieťaťom v krízovom období rozpadu rodiny. Nechceli sme moralizovať, nechceli sme ani kriminalizovať rozvod. Chceli sme len ukázať, ako veľmi je pre život dieťaťa dôležitá rodina. A tiež, ako to môže dopadnúť, ak sa nám, dospelým, tým, ktorí majú byť pre dieťa bezpečným prístavom, vymknú veci spod kontroly,“ vysvetlil Juraj Lehotský.

Trailer k filmu NINA

Som úprimne rád, že do sveta prinášame slovenský film s dôležitou celospoločenskou témou. Veľmi ma zaujíma, ako prijmú náš pohľad ľudia mimo Európy, napríklad v Kanade a v USA,“ dodal.

Vďaka uvedeniu filmu na prestížnom festivale v Toronte by mohol film osloviť a zaujať kanadskú či americkú distribúciu. „Verím, že by bolo veľmi užitočné, aby film videli ľudia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničných kinách.  Považujem za dôležité otvoriť túto tému, a dúfam, že vďaka nášmu novému filmu dokážeme pomôcť aspoň jednému “stratenému“ dieťaťu, možno s podobným osudom ako naša filmová Nina,“ uzavrel Juraj Lehotský, ktorý snímku napísal spolu so scenáristom Marekom Leščákom.

V hlavnej postave otca sa predstaví herec Robert Roth, ktorého divák v takejto polohe ešte vo filme či v divadle nemohol vidieť. Veľký filmový debut v roli matky odohrala režisérka a choreografka Petra Fornayová, komplikovanú rolu hlavnej hrdinky Niny hrá Bibiana Nováková, ktorú režisér objavil na kastingu.

NINA hneď po svetovej premiére na á-čkovom festivale v Karlových Varoch zaujala zahraničný trh. V medzinárodnom filmovom prostredí ju bude reprezentovať francúzska spoločnosť Alpha Violet. Filmu bude poskytovať festivalový servis a bude jeho medzinárodným predajcom. V katalógu spoločnosti sa nachádzajú filmy ako napr. medzinárodne úspešný ukrajinský film Kmeň, ocenený Grand Prix  na MFF Cannes a distribuovaný aj na Slovensku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.