Koľko ľudí, toľko chutí

Uvarte polievku a objavte, aké bohaté a pestré sú Košice. Už po štvrtý krát sa v nich bude konať Polievkový festival.

Medzi jesenné podujatia, ktoré by Košičania určite nemali vynechať, patrí Polievkový festival z dielne tímu SPOTs z K13 – Košické kultúrne centrá. Jeho štvrtý ročník sa bude konať v sobotu, 10. októbra, v areáli Kasární/Kulturparku.

Polievkový festival umožňuje komunitám, menšinám a národnostiam, ktoré žijú v našom meste, zviditeľniť sa a ukázať svoju jedinečnú kultúrnu a etnickú rôznorodosť. Stačí  navariť tradičnú polievku, ktorá ich najviac vystihuje a priniesť ju ochutnať v jeden deň na jedno miesto.

Špenátovo-zemiaková-polievka-od-šéfkuchára

Prečo práve polievka?

Polievka spája ľudí od počiatkov svojej existencie v rôznych kultúrach. Jej príprava nie je finančne náročná, ľahko sa pripravuje a o to ľahšie sa s ňou delí. Navyše je medzi Slovákmi veľmi obľúbená.

Jednotlivé komunity, ktoré sa do festivalu zapoja, sa budú snažiť zaujať chuťové bunky návštevníkov a porotcov v súťaži o zlatú varechu. Najchutnejšia polievka festivalu bude ocenená. Okrem gurmánskeho pôžitku sú súčasťou festivalu aj sprievodné podujatia, ktoré  zvýrazňujú jeho multikultúrnu atmosféru. Komunity a skupiny si môžu pripraviť aj ďalšie formy prezentácie. Minulé roky to boli tanečné ukážky, oblečenie a hudba, ktoré tímy zastupovali. Alternatív je mnoho, kreativite sa medze nekladú.

Diskusia s hosťami už v predvečer festivalu

Predvečer festivalu, piatok 9. októbra o 18.00 hod. vás pozývame do Kasární/Kulturparku na diskusiu s názvom AJ JA SOM KOŠIČAN. Moderátor, Milan Kolcun, a jeho zahraniční hostia, budú rozprávať o tom, prečo sa rozhodli svoje korene zapustiť práve u nás.

Čo vedie Američana, Mexičanku a Iránca, aby sa prisťahovali na Slovensko? Čo im z domoviny najviac chýba? Prečo sa rozhodli pre život v inej krajine? Sú na Slovensku šťastní? Vyhovuje im slovenská nátura? Považujú slovenčinu za ľahký alebo ťažký jazyk? Všetky tieto a mnoho ďalších otázok zodpovedia hostia Milana Kolcuna:

  • Christopher Jason Helton (USA)
  • Laura Murguía Sanchéz (Mexiko)
  • Reza Hadž Qolami Sičani (Irán)

Keď sme uvažovali nad dramaturgiou festivalu, nechali sme sa inšpirovať názormi našich súťažných tímov z minulých rokov. Takmer všetci sa zhodli na dvoch veciach. Po prvé, Polievkový festival má úžasnú komunitnú atmosféru.  Po druhé, radi by sme sa lepšie spoznali.

V deň festivalu je časový priestor na to, aby sa sme sa všetci navzájom zoznámili krátky. My, organizátori, sme „v práci“ už od rána. Pripravujeme areál na príval dvojtisícového davu. Naši Polievkáči prichádzajú ešte pred obedom, aby si nachystali polievky, ozdobili stánky a pripravili program pre návštevníkov.

Uvažovali sme, ako tímom vyhovieť. Dali sme dokopy niekoľko návrhov, a tak vznikol nápad diskusie s hosťami – cudzincami, ktorých životné príbehy sú nie len inšpiratívne, ale mnohokrát aj veľmi poučné.

Piatkový večer však nebude len o príbeh troch hlavných diskutujúcich. O svoje osobné príbehy a príhody zo zahraničia sa môžete podeliť aj vy.

Niečo málo o našich hosťoch

Christopher Jason Helton

Christopher pochádza z Kentucky v USA. V mladosti sa rozhodol pre štúdium náboženstiev, ktoré začal na univerzite. Prvýkrát navštívil Slovensko ako 18 ročný. Strávil u nás leto v anglických kresťanských kempoch pre slovenských stredoškolákov a vysokoškolákov. Zapáčilo sa mu tu natoľko, že sa rozhodol zostať celý rok. A ostal tu aj druhý, aj tretí a dnes žije  v Košiciach už 11-tym rokom. V súčasnosti učí na gymnáziu Jána Amosa Komenského v Košiciach a popritom si robí doktorát na Univerzite Komenského v Bratislave. Je ženatý osem rokov a má dvoch synov.

Laura Murguía Sanchéz

Laura pochádza z hlavného mesta Mexika, Mexico city. Jej vášňou je architektúra a dizajn. Študovala ich vo svojej domovine aj v Španielsku. V roku 2011 založila, spolu so svojím manželom, prvé nezávislé štúdio svetelného dizajnu na Slovensku, Haz Lighting design. V súčasnosti učí na Technickej univerzite v Košiciach predmet Lighting design, ktorý sama vytvorila. Zároveň je dizajnovou členkou Professional Lighting Design Association /Združenia profesionálnych svetelných dizajnérov/. Aktívne sa angažuje o uznanie svetelného dizajnu ako nezávislej profesie. Jej manželom je Slovák a spolu majú syna a dcéru. Laura ovláda španielčinu, taliančinu, katalánčinu a slovenčinu. Rýchlo sa na ňu lepí východniarske nárečie a pre cudzinca ťažké jazykové hlavolamy, napríklad, svätojánska muška.

Reza Hadž Qolami Sičani

Reza sa narodil v Iráne. Pre konvertovanie na kresťanstvo musel spolu s rodičmi opustiť rodnú krajinu doslova za pár hodín. Úskalia, ktorými si musel s rodinou prejsť, sa dajú ťažko vôbec predstaviť. Pre 16 ročného chlapca to znamenalo dospieť za veľmi krátky čas a za veľmi pohnutých okolností. Na Slovensku našli všetci traja nový domov a postupne za nimi prišli aj ostatní súrodenci. Za najlepšie na živote v Košiciach považuje to, že sa môže slobodne hlásiť k náboženstvu, ktoré si sám vybral. Dnes je šťastne ženatý a jeho najväčším pokladom je malá dcérka.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.