Komentovaná prehliadka výstavy Motívy neviditeľnosti

Stredoslovenská galéria pozýva na komentovanú prehliadku výstavy Motívy neviditeľnosti, ktorú povedie kurátorka Zuzana L. Majlingová v stredu 2. marca o 17.00 h. v Praetoriu na Nám. Š. Moysesa 25. 

Motívy neviditeľnosti

Komentovanú prehliadku uvádza ako sprievodné podujatie k výstave Motívy neviditeľnosti (29. 10. 2015 – 6. 3. 2016), ktorá sa zaoberá umením vo verejnom priestore z obdobia rokov 1945 – 2015 na území mesta Banská Bystrica. Počas prehliadky sa môžete stretnúť aj s autormi, ktorí sa podieľali na príprave projektu – fotografom Jánom Viazaničkom, filmovým dokumentaristom Jakubom Julénym a dizajnérom Palom Snohom, ktorý navrhol architektonické riešenie výstavy a vizuál sprievodných tlačových materiálov.

Pre návštevníkov bude na preštudovanie sprístupnená aj prednáška Sabíny Jankovičovej – Sochárstvo a dizajn na Slovensku v 70. a 80. rokoch 20. st., ktorá prostredníctvom viac ako 235 fotograficky dokumentovaných diel prináša prehľad o pluralitnom charaktere foriem výtvarného umenia vo verejnom priestore v sledovanom období.

Dokumentačná výstava Motívy neviditeľnosti predstavuje výtvarné diela, ktoré vznikli pre verejný priestor, alebo ako súčasť architektúry na území Banskej Bystrice v období 1945 – 1989 a 1989 – 2015. Formou fotografickej dokumentácie a katalogizačného súpisu zoznamuje širokú verejnosť s jednotlivými výtvarnými dielami a ich lokáciou na mape mesta. Prezentácia má interaktívny charakter, ktorý je založený na myšlienke „otvorenej inštalácie“ umožňujúcej participáciu návštevníkov. K výstave bola pripravená aj webová stránka projektu www.vytvarnedielabb.sk a tlačená mapa výtvarných diel, ktorá je voľne dostupná pre návštevníkov galérie. Súčasťou výstavy sú aj rôzne archívne materiály a video projekcie, ktoré poskytujú bližšie informácie o skúmanej problematike.

Kurátorka výstavy: Zuzana L. Majlingová

Architektonické a vizuálne riešenie: Palo Snoha

Foto dokument: Ján Viazanička

Video dokument: Jakub Julény

Web: Michal Šimonfy

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.