Konferencia ilustrátorov PIKTO15 prinesie duel medzi výtvarníkmi a číslami

Už po štvrtýkrát sa v sobotu 24. októbra na Slovensku uskutoční konferencia ilustrátorov PIKTO. Bude plná inšpiratívnych ľudí, prednášok a diskusií z oblasti ilustrácie, dizajnu, animácie a výtvarného umenia. Organizuje ju Slovenská asociácia ilustrátorov (ASIL), ktorá sa tento rok zamerala hlavne na praktické otázky, ktoré sa začínajúci mladí umelci boja či hanbia vysloviť nahlas.

PIKTO, foto: Tomáš Niščák

PIKTO, foto: Tomáš Niščák

Tento rok pre širsí okruh poslucháčov

Ilustrátor, animátor, filmár či dizajnér – odlišné svety, spoločné otázniky. Konferencia PIKTO, tradične zameraná na aktuálne témy z oblasti ilustrácie, sa tento rok po prvýkrát otvára širšiemu publiku: hovoriť sa bude najmä o praktických aspektoch kreatívneho povolania z oblastí ilustrácie, dizajnu a animácie. V jej centre budú stáť otázky, ktoré si opakovane kladú mnohí začínajúci umelci.

„Aká je cena práce výtvarníka a ktoré faktory ju ovplyvňujú? Na čo si majú vlastne dávať pozor pri podpise zmluvy s klientom? Aká právna forma je pre ich spokojnú (a trvalo udržateľnú) existenciu najvýhodnejšia? Tieto a mnohé ďalšie témy otvoríme spolu s pozvanými domácimi a zahraničnými hosťami počas štvrtého ročníka konferencie“ – ozrejmil Peter Gála, predseda ASIL.

Silné ženské lektorské trio

O tom, ako sa vyznať a zorientovať v autorských zmluvách, nenechať si vykúpiť autorské práva a nepodpísať jednostranne zvýhodňujúcu zmluvu odpovie právnička pre oblasť diel výtvarného umenia Martina Stašíková zo spoločnosti LITA. Zahraničné zastúpenie bude mať ilustrátorka Monika Fauler z organizácie designaustria, iniciátorka a manažérka expert-clustera illustria, ktoré sú poprednými zoskupeniami dizajnérov a ilustrátorov v Rakúsku. Priblíži riešenia pálčivej témy cenotvorby, ktorá na Slovensku doposiaľ neexistuje. Pani Jaroslava Lukačovičová, profesionálna ekonomická a daňová poradkyňa, pomôže účastníkom konferencie zorientovať sa v rôznych právnych formách v slovenskom legislatívnom kontexte.

PIKTO15 sa uskutoční v sobotu 24. 10. 2015 v priestoroch Mestskej knižnice mesta Piešťany. Knižnica sa popri knižničných službách intenzívne venuje aj výtvarným prezentáciám, výstavám, súťažiam alebo workshopom, vďaka čomu sa svojimi službami a aktivitami zaraďuje medzi tie najlepšie knižnice na Slovensku. Oficiálna téma tohto ročníka znie Výtvarník vs. čísla a potrvá od 12:00 do 19:00 hod.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.