Kontroverzná Farma v jeskyni vystúpi exkluzívne v Košiciach

Inscenácia skúma, čo sa skrýva za marketingovým obrazom nadnárodných korporácií

Medzinárodné divadelné štúdio Farma v jeskyni pripravilo pod vedením režiséra a choreografa Viliama Dočolomanského inscenáciu Informátori. S týmto jedinečným predstavením malo divadelné štúdio vystúpiť v Košiciach už minulý rok. Jeho nečakané zrušenie spôsobilo rozruch nielen v divadelných kruhoch. Vďaka spolupráci denníka Košice:dnes a kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik zažijú diváci toto “zakázané” predstavenie prestížneho českého divadelného súboru už 13. júna v Tabačke.

004_Informatori_foto_Viktor Kronbauer

Čo je podstatou systému, ktorý je ovládaný korporátnym lobbingom? Aká veľká je reálna moc nadnárodných koncernov, zameraných na neustále zvyšovanie produkcie? Kto zhromažďuje o našich životoch privátne informácie, a kde tieto informáce končia? Takéto otázky si kladú Informátori.

Téma vychádza zo skutočnej kauzy, ktorá mala v roku 2013 vo Švajčiarksu súdnu dohru. Najväčšia potravinová korporácia nasadzovala do skupiny mladých aktivistov mladé ženy, ktoré pod falošným menom predstierali záujem o zisťovanie informácií o tienistých stránkach koncernu. Súvislosti viedli až k neobjasneným vraždám demonštrujúcich odborových predákov korporácie v krajinách tretieho sveta.

Inscenácia je sondou, ktorá na pôdoryse skutočných udalostí skúma, čo je za systémom, v ktorom žijeme. Sleduje premenu vzťahov vo vnútri skupiny aktivistov, ktorí zistili, že ich jeden z nich sledoval,“ vysvetľuje režisér Viliam Dočolomanský.

003_Informatori_foto_Viktor Kronbauer

Inscenácia vzniká ako súčasť projektu LOBBY, v rámci ktorého tvorcovia skúmali vplyvy korporátneho lobbingu na život bežného človeka v európskom i svetovom kontexte. „Tvorcovia inscenácie navštívili Brusel, kde sa stretli s vplyvnými lobbistami pracujúcími pre korporácie a hovorili so žurnalistami, aktivistami a účastníkmi skutočnej kauzy. Fragmenty z týchto rozhovorov sú v inscenácii citované,“ približuje Dočolomanský.

001_Informatori_foto_Viktor KronbauerPredstavenie vzniklo metódou „devised theatre“, v ktorom sú všetky komponenty – text, hudba, fyzická akcia – vytvárané v priebehu dlhšieho obdobia skúšania. Súbor tak plní svoju úlohu laboratória pre hľadanie inovatívnych postupov nie len pri tvorbe inscenácie.

Je to viacvrstvová scénická kompozícia založená na montáži akcie, hovoreného slova, videoprojekcie a hudby. Pod vedením Viliama Dočolomanského v inscenácii uvidíme 5 performerov, ktorými sú Emil Leeger (Slovensko), Minh Hieu Nguyen (Vietnam – Francúzsko), Hana Varadzinová (Česká republika), Jun Wan Kim (Korea), Anna Gromanová (Slovensko) a hudobníka Marcela Bártu. Svetelný design vytvára Felice Ross (USA).

Farma v jeskyni sa okrem inscenácií zameriava aj na site-specific projekty, koncerty, kultúrne výskumy a divadelné podujatia v Prahe i v zahraničí. Viliam Dočolomanský je jediný český držiteľ Európskej ceny za nové divadelné reality.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.