Konvergencie prinesú do Košíc zmes klasiky, jazzu i starej hudby

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie, ktorý sa v Košiciach uskutoční v dňoch 2., 5. a 6. júna 2015, prinesie do Kasární/Kulturparku trojicu inšpirujúcich koncertov zo sveta starej hudby, klasiky i jazzu. Konvergencie, ktoré sú pravidelne hudobnou kritikou oceňované za kvalitu interpretačných výkonov, inovatívnu dramaturgiu a nadžánrovosť, už v minulosti v Košiciach predstavili napríklad svetoznámych britských vokalistov The Hilliard Ensemble, Chasidské piesne s rabínom Baruchom Myersom, Fine Arts Quartet s vynikajúcim Robertom Cohenom alebo Stravinského Príbeh vojaka s Robertom Rothom. Aj tento rok pripravil festival, ktorého umeleckým riaditeľom je popredný slovenský violončelista Jozef Lupták, v spolupráci s príspevkovou organizáciou K13 – Košické kultúrne centrá – pre milovníkov hudby zaujímavý program.

KON2015-KE_2-jun_SOLAMENTE_webÚplne prirodzene

Súbor starej hudby Solamente naturali (um. vedúci Miloš Valent) žne v poslednej dobe úspechy vďaka oživovaniu zbierok piesní a tancov, ktoré vznikali na Slovensku v 18. storočí. Zatiaľ posledným počinom tohto druhu je Zbierka Anny Szirmay-Keczerovej (vydalo vydavateľstvo Pavian Records), z ktorej výber získal dve nominácie a následne i prestížne ocenenie Radio_Head Awards 2014. Na koncertoch Solamente naturali zaznieva hudba šľachty so slovenskými, poľskými i maďarskými ľudovými piesňami a tancami, ale tiež s exoticky znejúcimi židovskými, rómskymi a orientálnymi nápevmi. Nápevy, pamätajúce turecké panstvo na Slovensku, striedajú melódie zo šľachtických sídiel, temperamentné hajdúske tance z nepokojných čias protihabsburských povstaní i zemitý zvuk ľudových huslí­zlobcokov. Improvizačná ľahkosť, pestré aranžmány a strhujúca interpretácia zaujali i dramaturgov koncertného cyklu známeho Boston Early Music Festival, kde sa súbor tento rok predstaví. Koncert Solamente naturali v Košiciach sa uskutoční v utorok 2. júna o 19.00 hod. v Kasárňach/Kulturparku.

KON2015-KE_5-jun_BEETHOVEN_webLudwig van Beethoven

Hosťom Konvergencií bude tento rok vynikajúci srbský klavirista Aleksandar Serdar, ktorý sa košickému publiku predstaví v piatok 5. júna o 19.00 hod. v Kasárňach/Kulturparku ako sólista i komorný hráč v dielach Ludwiga van Beethovena. A. Serdar študoval na známom Peabodyho konzervatóriu v Baltimore u legendárneho Leona Fleishera i na Akadémii sv. Cecílie v Ríme. Spomedzi viacerých ocenení, ktoré získal, si zmienku zaslúži víťazstvo na Rubinsteinovej súťaži v Tel Avive. Umelec v Košiciach zahrá slávnu „Appassionatu“ a spolu s vo Švajčiarsku pôsobiacim huslistom Igorom Karškomviolončelistom Jozefom Luptákom uvedie Husľovú sonátu Jarnú“, Violončelovú sonátu op. 69Klavírne trio op. 11Gassenhauer“.

KON2015-KE_6-jun_POLAJKA_webNetradičná pocta Janáčkovi

O deň neskôr (v sobotu 6. júna o 19.00 hod. v Kasárňach/Kulturparku) si budú mať možnosť návštevníci košických Konvergencií vypočuť v koncertnej podobe časť nadžánrového projektu Tales From My Diary, ktorého nahrávka nedávno rozvírila vody slovenského jazzu (CD získalo dve nominácie v rámci Radio_Head Awards 2014) a vzbudila ohlas i u odbornej kritiky. Album, ktorý inšpirovala hudba Leoša Janáčka, je spoločným projektom skupiny Polajka, Nikolaj Nikitin ensemble a Miroslava Vitouša. Inšpirujúci a netradičný pohľad na Janáčkom spracované ľudové piesne ponúkne v Košiciach zoskupenie Polajka (Róbert Pospiš, Martin Sillay, Eva Šušková, Boris Lenko, Roman Harvan). Obraz moravského génia doplnia jeho komorné skladby (Husľová sonáta, Pohádka a Dumka) v interpretácii Igora Karška, Jozefa LuptákaJordany Palovičovej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.