Košice Fashion Week hľadá nové tváre

Podchytiť domáce módne talenty a ponúknuť im šancu dostať sa na medzinárodné fóra je zámerom súťažnej výzvy, ktorú v týchto dňoch vyhlasuje Košice Fashion Week 2015. Súťaž je určená mladým návrhárom, čerstvým absolventom stredných a vysokých umeleckých a dizajnových škôl, ale aj debutantom, ktorí sa zaoberajú módnou tvorbou. Témou je Nová geometria a priestor.

kfw_2015-ilustracny_zaber

Organizátori chcú zacieliť tvorbu súťažných kolekcií na návraty k moderne 20. rokov minulého storočia, ktoré mimoriadne silno rezonujú v tvorbe svetových návrhárov. A k tejto téme majú čo povedať aj Košice, keďže boli miestom, kde sa pretínali cesty významných európskych aktérov umeleckej moderny. Funkcionalistická architektúra, konštruktivizmus, modernizmus, to všetko ponúka bohatý zdroj inšpirácie pre novú siluetu 21. storočia a možnosti nových technológií, ktorým vládnu dnešní módni tvorcovia. Práce bude hodnotiť medzinárodná odborná porota a rovnako aj domáci návrhári a módni kritici. Hodnotiť budú najmä celkové zvládnutie zadanej témy v rámci fúzie historických inšpirácií s novým myslením. Záujemcovia môžu posielať svoje kolekcie na adresu: kfw@kfw.sk Uzávierka prvého kola súťaže je 15. septembra. Finálová pätica sa predstaví na oficiálnom móle 2. ročníka Košice Fashion Week, ktorý bude prebiehať od 12. do 15. novembra v Kasárňach/Kulturparku a víťaz uvedie kolekciu v apríli 2016 na Cracow Fashion Week.

Nedávno sme absolvovali rozhovory s ukrajinskými, poľskými a srbskými partnermi a dohodli sme vízie našej budúcej spolupráce. Chceme poskytnúť našim dizajnérom možnosť posunúť sa na medzinárodné fóra a poskytnúť im mediálny servis, ale nielen to. Druhý ročník Košice Fashion Week nadobúda nový rozmer, ktorý sme zahrnuli do podtitulu podujatia „Fashion Meets Technology“. Chceme využiť obrovský potenciál aký ponúkajú školy v našom regióne – máme spoluprácu s Fakultou umení Technickej univerzity Košice, a so školou Úžitkového výt varníct va. Rozbieha sa aj spolupráca s Krakovskou školou SAPU, ktorá má medzinárodnú návrhársku sekciu,“ informoval riaditeľ Košice Fashion Week Marián Biľo.

Medzinárodné podujatie Košice Fashion Week patrí do spoločnosti celosvetových módnych prehliadok organizovaných v Londýne, Miláne, Paríži, alebo v New Yorku. KFW patrí síce medzi najmenšie podujatia tohto typu na svete, ale má obrovský potenciál stať sa významnou križovatkou východoeurópskeho kreatívneho biznisu. Druhý ročník dostáva totiž nový medzinárodný rozmer – okrem pražského Unique One Fashion Week, stali sme sa partnermi Cracow Fashion Week a Ukrajina Fashion Week a hosťami druhého ročníka budú zástupcovia Serbia Fashion Week a množstvo iných zahraničných odborníkov zoblasti módy. „Chceme otvárať možnosti medzinárodnej spolupráce mladým návrhárom po boku etablovaným tvorcov a posúvať ich tvorbu. Nezabúdame ani na pokrok. Silným akcentom tohto ročníka budú nové technológie a umelecké intervencie vo fashion priemysle. Uskutoční sa viacero workshopov na túto tému,“ prezrádza Miloslava Hriadelová, ktorá dramaturgicky zostavuje programovú časť KFW.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.