Košice získali miesto v Sieti kreatívnych miest UNESCO

Čo to znamená pre mesto?

Košice sú od utorka 31. 10. 2017 súčasťou Siete kreatívnych miest UNESCO (UNESCO Creative Cities Network) v oblasti mediálneho umenia. Do klubu vstúpili spoločne so 64 mestami z celého sveta. V oblasti mediálneho umenia sú členmi mestá ako Linz, Austin, Tel Aviv, Lyon, Saporo a najnovšie okrem Košíc aj Toronto, Čangša, Guadalajara a portugalská Braga.

Štátne divadlo Košice

Košice sú prvé slovenské mesto, ktoré sa stalo Kreatívnym mestom UNESCO. Vďaka tomu teraz majú skvelú príležitosť zviditeľniť sa na globálnej úrovni, rozvíjať medzinárodné spolupráce a vytvárať príležitosti pre tvorivých ľudí nielen z Košíc, ale aj z celého Slovenska.

„Som veľmi rád, že to, o čom sme hovorili od roku 2013 a čo sme si zaumielnili, sa podarilo naplniť. Mestá, s ktorými dnes Košice tvoria jeden klub, sú naozaj významí partneri. Verím, že spolupráca s nimi prinesie pre mesto nové možnosti na celosvetovej úrovni“, hovorí primátor mesta Košice Richard Raši.

Prihlášku do UNESCO Creative Cities Network pripravila nezisková organizácia Creative Industry Košice (CIKE). „Od roku 2013, kedy sme si prvýkrát v Masterplane pre kreatívnu ekonomiku stanovili cieľ stať sa členom Siete kreatívnych miest UNESCO, sme urobili množstvo krokov, ktoré viedli k úspechu. Teraz sa tešíme na prácu spojenú s napĺňaním aktivít, ktoré sme navrhli v prihláške. Ďakujeme všetkým partnerom, ktorí mimoriadnym úsilím dopomohli k získaniu titulu“, povedal Michal Hladký, riaditeľ neziskovky.

Organizácia Creative Industry Košice navrhla niekoľko kľúčových aktivít, ktoré presvedčili UNESCO, že Košice si zaslúžia niesť titul Kreatívne mesto. Za všetky spomenieme vytvorenie Kreatívneho centra, ktoré bude zamerané na mediálne umenie ako jedno z piatich kľúčových odvetví, vytvorenie mestskej hry, či oceňovanie mladých umelcov z partnerských miest a s ním spojené budovanie otvorenej galérie mediálneho umenia v Košiciach.

Pre Košice je spojenie IT a kreatívneho priemyslu prirodzeným vyvrcholením viac ako desaťročnej snahy. CIKE pracuje na napĺňaní Masterplánu pre kreatívnu ekonomiku a pripravuje aktivity, ktoré prirodzene smerujú k prepojeniu digitálnych technológií s umením, ale aj s ostatnými sektormi.

Najbližším podujatím, na ktorom budú môcť Košičania aj návštevníci mesta spoznávať mediálne umenie a vidieť príklady umelecko-technických presahov, je festival Art & Tech Days (22. – 26. 11.). Organizátori CIKE a klaster Košice IT Valley ho pripravujú v úzkej spolupráci s ďalšími partnermi. Festival prinesie umelecké podujatia, workshopy, networkingové aktivity, Hackathon a medzinárodnú konferenciu. Na Art & Tech Conference (24. 11., Kasárne/Kulturpark) sa predstavia špičkoví odborníci z oblasti UX/UI, interaktívneho dizajnu, inovácií, mediálneho umenia, či tvorby obsahu pre digitálne médiá.

UNESCO Creative Cities Network bola založená v roku 2004 s cieľom združovať mestá, ktoré identifikovali kreativitu ako významný faktor pre trvalo udržateľný rozvoj. Vytvára podmienky pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti kreatívneho priemyslu a zvyšuje sociálny a ekonomický potenciál členských miest. Do dnešného dňa mala 116 členov z celého sveta. Každé kreatívne mesto sa orientuje na jedno zo siedmich odvetví: hudbu, literatúru, film, ľudové umenie a remeslá, design, mediálne umenie a gastronómiu.

UNESCO má morálnu autoritu, intelektuálny potenciál a dobré meno, na ktorom si zakladá, preto je titul UNESCO zárukou kvality a istou prestížou. Členstvo v UNESCO Creative Cities Network nie je časovo obmedzené. Mestu umožní získať relevantné informácie, kontakty na odborníkov a samosprávy, zapájať sa do výmeny umelcov a expertov. Členovia siete kreatívnych miest by mali nielen získavať, ale mali by prispievať aj vlastným vkladom, čo ich núti k aktivite v rámci siete. Kreatívne mestá majú skúsenosť s tým, že podpora kultúry pomáha aj rozvoju v oblasti podnikania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.