Koza rohatá bude mať premiéru v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava (ďalej len MDPOH) pripravilo premiéru rozprávkovej komédie s názvom Koza rohatá. Súčasná rozprávka s prvkami situačnej a textovej komiky, pesničkami a tancom je voľnou adaptáciou slávnej ľudovej rozprávky Koza rohatá a jež, ktorá vyšla v treťom zväzku Prostonárodných slovenských povestí Pavla Dobšinského. Svojou poetikou nadväzuje na veľmi úspešný titul MDPOH Tri prasiatka.

Záber z predstavenia Koza rohatá.

Známu riekanku o samopašnej koze si mnohí pamätajú z detstva. Dramaturgický tím Mestského divadla sa krátkou anekdotou z Dobšinského poviedok inšpiroval a vytvoril pútavý a veselý príbeh plný pesničiek. Režisérskej stoličky sa zhostil Róbert Mankovecký. Podľa neho je rozprávka východiskom pre zaujímavú dramatizáciu tým, že je neslovanská a podobá sa na bájky Ezopa, La Fontaina či Krylova. Na rozdiel od Dobšinského verzie sa divadelný príbeh lenivej a drzej kozy začína na jednom gazdovskom dvore, kde sa hlavná hrdinka stretáva s domácimi zvieratkami. „Je vďačné, keď sa pozeráme na zvieratá, ktoré konajú ako ľudia. Základný princíp v poetike a uvažovaní sa podobá na veľmi úspešnú rozprávku, ktorú sme robili pred časom, Tri prasiatka. Snahou divadla bolo nadviazať na túto rozprávku, a preto to robí ten istý inscenačný tím,“ vysvetľuje zámer Róbert Mankovecký, ktorý je zároveň autorom hudby a textov piesní.

Veselý príbeh o lenivej koze, ktorá by sa len na slnku opaľovala a maškrtila bez práce, je spestrený chytľavými pesničkami, milým humorom a výrazovými choreografiami Ladislava Cmoreja. Dej zaujme nielen deti, ale aj dospelé publikum, ktoré v textoch piesní objaví skryté metafory a morálne posolstvo. V rozprávke sa predstavia známi herci ako Edita Borsová, Nadežda Vladařová, Peter Trník, David Hartl a Daniel Žulčák. Veríme, že rodičia s deťmi si zvieratká i pesničky z novej rozprávky Koza rohatá obľúbia. Premiéru si budete môcť pozrieť 24. októbra o 15.00 hodine a reprízu hry 25. októbra o 10.00 hodine. Po premiére slávnostne pokrstíme aj CD Koza rohatá. Pred predstavením si deti môžu vyplniť zlosovacie kartičky a po predstavení vyžrebujeme výhercov, ktorí vyhrajú hračky a knižky.

 

Viac informácií o programe Mestského divadla P. O. Hviezdoslava na www.mdpoh.sk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.