Mestské divadlo Žilina pozýva na premiéru hry Amputované duše

amputovane_duseInscenácia Amputované duše podľa poviedky známeho filmového scenáristu Petra Balka je strhujúcou a najmä vizuálnou výpoveďou o človeku vo svete, kde jediným vykúpením sa stáva smrť. Poetický príbeh hovorí o silnom pute vnuka k starým rodičom a o ich spoločnej a bezhraničnej láske. Tie krásne emócie však v skutočnom živote tak ako aj v inscenácii prevalcuje vnútorný človečí hnev. Ako sa človek vyrovnáva so smrťou a ako so všednosťou sveta a malichernosťou ľudí? Ak žijeme v nalinajkovanom svete, do ktorého nezapadá vlastne nik, nežijeme amputovaný život? Je teda na svete ešte vôbec niekto, kto nemá amputovanú dušu?

Hra bude uvedená v koprodukcii s Nezávislým divadelným zoskupením Trieska v oku.

  • 13/10 ŠTVRTOK 18.00 VEĽKÁ SÁLA VEREJNÁ GENERÁLKA 5 €
  • 14/10 PIATOK 19.00 VEĽKÁ SÁLA PREMIÉRA 8 €
  • 26/10 STREDA 19.00 VEĽKÁ SÁLA 6 € / 4 €

Peter Balko sa narodil 19. septembra 1988 v Lučenci. Absolvoval štúdium filmovej scenáristiky a dramaturgie na VŠMU v Bratislave. Získal hlavnú cenu v súťaži Poviedka 2012, publikoval v rovnomennom zborníku i v almanachu Pulz V4 (KK Bagala, 2012). Spoločne s Luciou Potůčkovou a Marošom Hečkom napísal zbierku poézie Metrofóbia (Inaque, 2012). Texty publikoval v Romboide, Pravde, Revue Labyrint, Denníku N i v Új Szó. Je spoluautorom filmu Kandidát, z ktorého sa stal jeden z divácky najúspešnejších filmov súčasnej slovenskej kinematografie. Ako scenárista sa podieľal na televíznej minisérii Moje povstanie, ako dramaturg na diskusnej relácii Večera s Havranom. Je autorom scenárov pripravovaných celovečerných filmov – poviedkový hororový film Strach a thriller z prostredia slovensko-ukrajinskej Čiara. Vo svojom rodnom meste spoluorganizuje festival Medzihmla. Jeho debutový román Vtedy v Lošonci (KK Bagala, 2014) získal Cenu čitateľov Anasoft litera 2015, Cenu Nadácie Tatra banky za umenie 2015 do 35 rokov a Cenu Jána Johanidesa 2016 do 35 rokov. Jeho texty boli preložené do angličtiny, maďarčiny, taliančiny, nemčiny i čínštiny. Momentálne pôsobí ako dramaturg relácie RTVS Umenie a ako doktorand na VŠMU. Žije na trase Bratislava-Lučenec.

Ján Koleják (1983) Vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU (2013), kde režíroval inscenácie:  I. Villqist- OSCAR & RUTH a J. Orton- KĽÚČOVOU DIERKOU. Je spoluzakladateľom a vedie Nezávislé divadelné zoskupenie profesionálov TRIESKA V OKU. Pod touto značkou v súčasnosti uvádza text L. Laholu ŠKVRNY NA SLNKU a pre BRIDGIN’DRAMA adaptáciu Stodolovej hry ČAJ U PÁNA SENÁTORA pod názvom JUST ANOTHER CUP OF TEA (napísala a dramaturgovala Zuzana Kolejáková). Venuje sa aj tvorbe pre deti (režíruje a hrá) v Divadle ZáBaVKa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.