Mince a medaily v Múzeu Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera v Košiciach Vás pozýva na výstavu významného sochára a medailéra Miroslava Rónaia, ktorá je realizovaná pri príležitosti jeho životného jubilea. Návštevníci majú možnosť si prezrieť nielen návrhy mincí, ale aj voľnú medailérsku tvorbu jedného z najvýznamnejších slovenských medailérov.

Miroslav Rónai (*1957, Kremnica) sa venuje tvorbe mincí, medailí, insígnií a vyznamenaní. Absolvoval odbor plošné a plastické rytie kovov pod vedením Milana Ormandíka a Terézie Brezányovej – Kružlicovej na SUPŠ v Kremnici. Pracoval v umeleckom ateliéri Štátnej mincovne Kremnice, od roku 1991 pôsobí ako výtvarník v slobodnom povolaní. Patrí do silnej povojnovej generácie slovenských medailérov a výrazne formoval slovenskú medailérsku tvorbu. Je jedným z najznámejších súčasných tvorcov slovenských, predtým aj československých, mincí a medailí.

Je autorom návrhu obehovej mince ČSFR s nominálnou hodnotou 10 Kčs s portrétom T. G. Masaryka na reverze a štátnym znakom na averze. Okrem toho je autorom návrhu kubánskej mince s portrétom Ernesta Che Guevarru v hodnote 3 a 5 pesos, ktorá je v obehu dodnes. Miroslav Rónai bol úspešný na mnohých súťažiach na návrhy pamätných mincí, z ktorých spomeňme napr. obehovú mincu z roku 2011 v hodnote 2 € s námetom 20. výročia Visegrádskej skupiny alebo pamätnú mincu v hodnote 10 € z roku 2009 vydaná k výročiu narodenia Aurela Stodolu. Podľa jeho návrhu vznikol Rad bieleho dvojkríža (vyznamenanie udeľované prezidentom Slovenskej republiky).

Miroslav Rónai vystavoval na domácich, ale aj svetových výstavách zvučných mien v Londýne, Moskve, Florencii, Helsinkách, Štokholme a inde. Viackrát navštívil Paríž, kde pracoval a vystavoval v ateliéri Cité Internationale des Arts Paris. Jeho medaily sa nachádzajú v mnohých súkromných zbierkach, ale aj v zbierke Slovenskej národnej galérie. V jeho tvorbe upúta najmä prehľadná kompozícia a zrozumiteľné vyjadrenie myšlienky. Miroslav Rónai sa vyjadruje epicky i poeticky, avšak neopúšťa svoj realisticky videný svet. Výstava potrvá do 8. októbra 2017.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.