Multimediálna červená čiapočka

Špeciálnym hosťom 7. ročníka projektu Imaginácie Staromestského divadla Petra Raševa bude španielsky súbor Insectotropics, ktorý do Košíc prináša úplne nový a špecifický druh umenia. Na trojdňovom workshope ho predstavili študentom nových médií z TUKE a košickej filmovej školy, ktorí sa neskôr budú podieľať na samotnom divadelnom predstavení.

Insectotropics

Imaginácie sú multižánrové, plenérové predstavenie (site-specific), ktoré využíva rôzne priestory a kombinuje viacero druhov umenia. Každý rok sa organizátori snažia prísť s niečím unikátnym, predstaviť nielen Košičanom nové druhy umenia a posúvať tak hranice multižánru. Tento rok sa im podarilo „dotiahnuť“ umelcov zo Španielska.

Insectotropics je skupina mladých nadšencov kreatívnych technológií, ktorí prišli s originálnym nápadom, ako spracovať úplne nový druh performance, spájajúci výhody techniky, videoprenosu, výtvarníkov, hudobníkov a živých performerov. Začínali s chronicky známou rozprávkou o Červenej čiapočke, ktorá sa stretla s takým úspechom, že pokračovali ďalšími úspešnými projektami. Workshop so študentmi sa konal 4. – 6. apríla 2016 vo veľkej sále Kasární/Kulturparku.

Insectotropics boli so svojou multižánrovou projekciou absolútnym TOP performance na medzinárodnom festivale Nového cirkusu v španielskej Firra Tarege v roku 2015, čo je jeden z najväčších festivalov. Aj to vypovedá o tom, že ich videnie je nové a málo známe, a že spracovanie týchto druhov performance s využitím IT technológií a ďalších nových médií je ešte len v plienkach v celej Európe. V rámci Imaginácií sa predvedú ako súčasť celého projektu, ale veríme, že ich schopnosti by mohli položiť základy aj na celkom samostatný projekt, ktorý by vznikol ako prezentácia „kreatívneho umeleckého priemyslu“.

„Ak sa nám podarí na hithit-e crowdfundingová zbierka, už v júni na 7. ročníku Imaginácii uvidíte okrem Španielov francúzsky „lietajúci“ súbor Cirq ´Evasion, ohňové divadlo Kvelb z Česka a ďalších nových zahraničných i osvedčených domácich umelcov“ hovorí organizátorka a riaditeľka Imaginácii Ľuba Blaškovičová.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.