Na derniére výstavy sa môžete dozvedieť o tajomstvách a kultúre Chetitov

Slovenské národné múzeum pozýva na prednášku českej chetitologičky Šárky Velhartickej

Prednáška k výstave Bedřich Hrozný – 100 rokov od rozlúštenia chetitského jazyka sa uskutoční v posledný deň výstavy 11. októbra o 15:00 h v sídelnej budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave. Záujemcovia môžu prežiť originálne popoludnie s hostkou z Českej republiky, Mgr. Šárkou Velhartickou, PhDr., CSc. z FF UK v Hradci Králové.

Chetiti, zdroj: Slovenské národné múzeum

Chetitská ríša existovala v Malej Ázii v období 2000 až 1200 pred n. l. Vytvorili ju prví indoeurópski obyvatelia v dejinách – kmene Palijcov, Luvijcov a Néšitov – neskôr nazývaní Chetiti. Ich civilizácia sa vyrovnala tej v starovekom Egypte. Po roku 1200 pred n. l však ich ríša zanikla a Chetiti sa stratili v dejinách. V roku 1915 český bádateľ Bedřich Hrozný rozlúštil jazyk Chetitov, založil vedný odbor chetitológia, dokázal indoeurópsky pôvod Chetitov a vrátil ich do dejín ako našich predkov.

Je to sprievodné podujatie k výstave Bedřich Hrozný – 100 rokov od rozlúštenia chetitského jazyka s českou chetitologičkou Mgr. Šárkou Velhartickou, PhDr., CSc.

Mgr. Šárka Velhartická, PhDr., CSc. vyštudovala jazyky a archeológiu starovekého Predného východu na Freie Universität v Berlíne a odbory Klinopis a Etnológia na FF Univerzity Karlovej v Prahe. Zaoberá sa dejinami a kultúrou starovekých Chetitov, umením starovekého Predného východu, porovnávacou i všeobecnou jazykovedou. Zúčastnila sa na archeologických expedíciách na území Turecka, napr. v lokalite Göbekli Tepe. V súčasnosti sa venuje najmä prekladom chetitských klinopisných textov a dielu Bedřicha Hrozného.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.