Na druhom konci Európy

Musica Iuvenalis koncertovala v Portugalsku

Košický sláčikový orchester Musica Iuvenalis sa po niekoľkých rokoch opäť vybral na opačný koniec európskeho kontinentu. Počas prvého augustového týždňa sa aj vďaka podpore Ministerstva kultúry SR zúčastnil v hlavnom meste Portugalska Lisabone na Medzinárodnom festivale pre mladých umelcov.

Musica Iuvenalis

Na festivale počas celého leta hosťuje každoročne viac ako 10 orchestrov mladých umelcov z celej Európy. Musica Iuvenalis sa predstavila na štyroch koncertoch v Lisabone, Ruinas do Carmo a Cascais. „Festival má výnimočné postavenie medzi inými hlavne svojim geografickým umiestnením na juhozápade Európy. Účasť na takomto festivale je pre orchester stále mimoriadnou skúsenosťou. Porovnávanie s inými orchestrami či spoločné účinkovanie pomáha umeleckému rastu orchestra,“ hovorí umelecký šéf Musicy Iuvenalis Igor Dohovič.

Musica Iuvenalis počas svojej viac ako päťdesiatročnej histórie účinkovala na niekoľkých desiatkach festivalov v mnohých krajinách Európy, ale aj v Japonsku či Filipínach. Orchester získal množstvo ocenení a reprezentuje Slovensko na veľmi vysokej umeleckej úrovni. Svojim zložením z amatérskych muzikantov je jedinečným telesom v Európe. Od roku 2009 organizuje v Košiciach veľký Medzinárodný festival mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník. Aj preto pri návrate z portugalského Lisabonu zavítali aj na partnerský festival vo francúzskom meste Pons.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.