Na festivale Jazz days v Košiciach si vypočujeme Richarda Bonu i jedinečné dielo Antonia Sancheza – Migration

Je ťažké definovať džez

Džez znamenal zásadný prevrat v populárnej hudbe 20. storočia. Zásadný prevrat v džeze zase urobil africký basgitarista, gitarista, spevák a perkusionista Richard Bona. Svetoznámy hudobník znova poteší slovenských priaznivcov. Tentoraz sa jeho hudobná cesta stáča do Košíc. Na úvodnom ročníku festivalu Jazz Days vystúpia i slovenské speváčky Sisa Fehérová, Zuzana Mikulcová a košická kapela Cha Bud. S projektom Migration sa predstaví bubeník Antonio Sanchez. Sanchez sa preslávil aj ako tvorca hudby k fenomenálnemu filmu Birdman. Za svoju prácu získal štyri ocenenia Grammy a vyslúžil si nominácie na Zlatý glóbus i na Oscara.

Program festivalu Jazz Days

  • 11. 2. 2016, Kasárne/Kulturpark: Zuzana Mikulcová/Sisa Feher & Fehero Rocher
  • 21. 2. 2016, Kunsthalle/Hala umenia: Richard Bona/Cha bud
  • 26. 4. 2016, Kasárne/Kulturpark: Antonio Sanchez & Migration Band

Ani jeden koncert nie je rovnaký

Richard Bona sa učil hrať podľa sluchu. Nemal žiadne hudobné vzdelanie. Od piatich rokov hral na drevený domorodý nástroj balafon v tradičnej kapele svojho starého otca a spieval v kostole s matkou a sestrami. Neskôr odišiel do Francúzska, kde spríjemňoval večery návštevníkom džezových klubov. V roku 1995 viedli jeho kroky do Spojených štátov amerických. Práve v USA sa naplno prejavila jeho genialita.

Richard Bona

Richard Bona

Richard Bona nemá rád, keď si jeho koncerty diváci nakrúcajú na mobily a videá potom zavesia na youtube. Samotný hudobník si dáva záležať na tom, aby bol zvuk v jeho skladbách čo najkvalitnejší. Nerád vidí nekvalitné prevedenia svojich šou na internete. Diváci by si podľa neho mali užívať koncert a nezapodievať sa svojimi telefónmi.

Jeho vystúpenia nie sú nikdy identické. Diváci sa preto môžu tešiť na niečo, čo ešte nikdy nevideli. Richard Bona vystúpi v Kunsthalle/Hale umenia 21. februára 2016.

Do Košíc migruje Mexičan Sanchez

Antonio Sanchez začal hrať na bicích, keď mal päť rokov. Študoval hru na klavíri, a od roku 2002 je členom skupiny Pat Metheny Group. Svoj prvý sólový album vydal v roku 2007. Predstavili sa v ňom i hudobníci Pat Metheny, Chriss Potter či Chick Corea. Antonio je tiež známy ako skladateľ soundtrackov k oscarovému filmu Birdman. S fenomenálnym projektom Migration sa predvedie v Kasárňach/Kulturparku 26. apríla 2016.

Plný tanier dobrej hudby

Cha Bud sa prezentujú výhradne autorskými kompozíciami z pier Mateja Lazára a Petra Šafráneka. V ich skladbách nájdete fúziu žánrov ako džez, reggae, funky, ale i modernejších žánrov ako D´n´B či dub. Cha Bud sa nedržia zabehaných koľají džezovej formy. Neboja sa kontrastov, experimentálnych pasáží ani elektronických plôch. Ako o sebe hovoria sami členovia – Cha Bud sa snaží poslucháčom ponúknuť „plný tanier“ dobrej hudby. Cha Bud bude predkapelou hviezdneho Ricahrda Bonu.

Talentovaní Slováci na Jazz Days

Sisa Fehérová

Sisa Fehérová

Úvodný koncert festivalu Jazz Days bude patriť Slovákom. Svoje majstrovstvo prevedú na pódiu speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová so svojou skupinou a Sisa Fehérová s kapelou Fehero Rocher. Vystúpenie sa začína 11. februára 2016 na pôde Kasární/Kulturparku.

Zuzana Mikulcová vydala v roku 2014 debutový album „Slová“, na ktorom prináša svoju originálnu autorskú výpoveď v slovenských textoch a fúzii hudby rôznych žánrov.

Sisa Fehérová s kapelou Fehero Rocher prinášajú vo svojej hudbe autorské skladby i nevšedné aranžmány slovenských ľudoviek, moderné soulové groovy, či swingujúci blues. V roku 2014 získala kapela cenu za individuálny výkon v súťaži „Nové tváre slovenského jazzu“.

Vstupenky na všetky koncerty je možné kúpiť v infocentre Delta v Kasárňach/Kulturparku, alebo online

Zuzana Mikulcová / Sisa Feher & Fehero Rocher – VSTUPENKY

Richard Bona / Cha Bud – VSTUPENKY  Predpredaj.sk  Ticketportal

Antonio Sanchez & Migration Band – VSTUPENKY

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.