Po gotickej ceste – mobilné fotodielne Domu fotografie

Dom fotografie v spolupráci s Galériou umelcov Spiša – kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, otvára dňa 19. októbra 2015 mobilné fotodielne nazvané „Po gotickej ceste“, ktoré sú zamerané na objavovanie „nevideného“ Spiša – a to nielen v meste Spišská Nová Ves, ale aj v blízkom regióne, ako napr. obce Markušovce, Poráč, Rudňany, Spišské Podhradie, Levoča, a pod. Fotodielne sú pokračovaním mobilného programu Domu fotografie s cieľom dokumentovať vybrané oblasti Slovenska.

Mobilné fotodielne pod vedením skúsených lektorov sú určené hlavne pre študentov umeleckých škôl, ako aj pre fotografov z kruhov verejnosti, ktorí sa stále môžu prihlásiť. Súčasťou dielní bude práca v teréne, ako aj sprievodný program formou prednášok, konzultácií a prezentácií. „Workshopy vzhľadom k tematickej a technickej náročnosti vyžadujú účasť skúsených fotografov. Triedy sa nebudú zameriavať na technickú stránku snímania, ale na tvorivú prácu s plnohodnotnými výstupmi, ktoré budú verejne prezentované po ukončení dielní v piatok, 23.10. “, uvádza autorka projektu Lucia Benická. „Fotodielne sú pomenované podľa výtvarníkov zo stálej expozície Galérie umelcov Spiša „Terra Gothica“ s cieľom vytvoriť netradičné formy dokumentárnej fotografie, experimentu , fotografie krajiny i architektúry a to v digitálnom médiu,“ dopĺňa.

Mobilné fotodielne sa uskutočnia od 19. – 23. októbra 2015. Projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR. Bližšie informácie a prihlášku na mobilné fotodielne si záujemcovia môžu vyžiadať na adrese: domfoto@domfoto.sk. Termín podania prihlášky je do 15. októbra 2015.

mobilne fotodielne

MOBILNÉ FOTODIELNE / hranice a možnosti zobrazenia digitálnym fotoaparátom:

1. Dielňa Jozefa Fabiniho / DOKUMENTÁRNA FOTOGRAFIA, lektor: Jozef Sedlák (UCM – Trnava)

Zameriame sa na dokument o ľuďoch i miestach na spišskej gotickej ceste, s akcentom na mesto Spišská Nová Ves a okolie. Klasický a subjektívny dokument, v rámci výpovedí možné konceptuálne presahy.

2. Dielňa Jozefa Majkuta / KRAJINA A ARCHITEKTÚRA, lektor: Peter Ančič (VŠVU – Bratislava)

Práca s detailami, celkom, kombináciami. Od realisticky dokonalej až po magickú jesennú krajinu, ako i fotenie architektúry mesta a vybraných objektov. Práca so svetlom, kľúčovým pre fotografiu krajiny a objektov v exteriéroch. RAW či .JPG ? ― prejednávanie najjednoduchšej cesty k dokonalým výstupom.

3. Dielňa Ľudovíta Csordáka / EXPERIMENT, lektor: Tomáš AGAT Blonski (ASP – Krakow, PL)

Vytváranie výtvarného diela neohraničeného čistým fotografickým médiom, ale naopak schopného otvoriť sa ďalším výtvarným vizuálnym aj iným smerom ako napríklad video, interaktívne umenie, inštalácia, čistá myšlienka – koncept, hudba alebo poézia. Cielené zapojenie času, priestoru, alebo interaktivity do výslednej práce.

Hostia plenéru / fotografi

Tomáš AGAT Blonski (Akadémia výtvarných umení, Krakow – PL), Jerzy Gawel (Krakovské školy umelecké, KSA / Krakow – PL), Peter Ančič (VŠVU, Bratislava), Jozef Sedlák (UCM, Trnava), Andrea Boldišová (UCM, Trnava), Daniela Kapráľová (Mestské kultúrne stredisko – Kaštieľ Snina)

Autorka a kurátorka projektu: Mgr. Lucia Benická

Odborná spolupráca: Doc. MgA. Jozef Sedlák

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.