Po stopách šibalskej Pauli

Bábkové divadlo v Košiciach 29. januára 2016 ako svoju 200. premiéru uvedie jedinečný projekt bábkovej inscenácie bez slov. Autorka a režisérka Kata Csató vo svojej hre „Šibalka Pauli“ vtipne a poeticky spodobnila svet zvieratiek, ktorý je v niečom podobný tomu, v ktorom žijú deti. Otvára rodinné vzťahy, načrtáva typológiu svojráznych postavičiek a buduje situácie. Šibalka Pauli sa chová ako mláďatko vstupujúce do sveta plného prekvapení najrôznejšieho druhu. Zoznamuje sa s nimi a vyrovnáva spôsobom sebe vlastným.

Bábkove divadlo v Košiciach

Bábkove divadlo v Košiciach

Nechcené zavinenia drobných nehôd, ktoré spôsobí malá zajačica Pauli, vyznievajú v očiach súrodencov ako schválnosti. Pauli je nezbedná zajačica ako spontánne hrajúce sa dieťa, ktoré nechtiac rozbije hračky súrodencov Liny a Maxa. Nedorozumením zje aj jedlo prichystané mamou pre všetkých. Vzniká tak obraz zajačice, ktorá úmyselne poškodzuje veci iných a spôsobuje im bolesť. Mama ju napomína. Ale v situácii, kedy Lina rozbije tanier a nechce sa priznať ani ona, ani Max, padne vina na Pauli na princípe podobnosti znakov. Útek Pauli z domu je iba detský vzdor, ktorého hýbateľom je skutočnosť, že nevie presadiť svoju pravdu. Nakoniec však všetko dobre dopadne.

Dramaturgia Bábkového divadla v Košiciach zaradila toto dielko do svojho repertoáru v snahe poskytnúť malým divákom umelecké spracovanie základných etických princípov. Sú nimi problémy ako klamstvo, zodpovednosť za vlastné činy, pomoc tým, ktorí ju potrebujú, skutočné a vnímané zlo a pod.

Bábkové divadlo v Košiciach – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja je jediné profesionálne divadlo svojho druhu na východnom Slovensku. Funguje od roku 1959 a od svojho vzniku má na konte 200 premiér.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.