Poézia kompozície obrazov Milana Laluhu

Galéria Nedbalka začína 13. januára 2016 svoju aktuálnu výstavnú činnosť prierezovou prehliadkou výtvarného diela Milana Laluhu (1930-2013). Laluhove dielo je zastúpené v zbierkovom fonde galérie vskutku veľmi kvalitnými prácami, ktoré vhodne mapujú autorov vývin od školských až po obrazy zo záverečného obdobia jeho tvorby.

Plagat_594x841Práve reprezentatívna kvalita vystaveného súboru vnukla usporiadateľom výstavy myšlienku venovať sa najmä kompozícičným princípom a vôbec výtvarnej skladbe obrazov Milana Laluhu. Čiže venovať sa ich poézii.

Milan Laluha bol výrazným predstaviteľom generácie výtvarných umelcov narodených okolo roku 1930. Stalo sa vecou práve tejto generácie, aby do slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia navrátila princípy moderného umenia a tak sa zaslúžila aj o návrat diel zakladateľov moderny do výstavných siení, ktoré načas okupovali výtvarné poklesky socialistického realizmu. V Laluhovom prípade išlo o priamu väzbu na zakladateľské dielo Fullu a Galandu, väzbu, ktorá sa prejavovala v dôležitom čase 60. rokov 20. storočia v rámci nielen výstavných aktivít Skupiny Mikuláša Galandu.

Výstava Poézia kompozície obrazov Milana Laluhu a sprievodný knižný projekt vedome zdôrazňujú voľbu uhla pohľadu, ktorý mieni pripomenúť dôležitosť a význam pocézanovského vývinu moderného umenia a jeho inšpirácie doslova prastarými zákonmi skrytej geometrie, novej organizácie formy i nových vzťahov tvaru, farby a priestoru.

  • Trvanie výstavy: 13. 1. 2016 – 20 .3. 2016
  • Miesto: Galéria Nedbalka, Nedbalova ul. 17, Bratislava
  • Kurátor: Juraj Mojžiš

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.