Post Ping Pong Petra Rónaia

Vo Východoslovenskej galérii v Košiciach sa predstavuje Peter Rónai s výstavou PostPingPong. Jedná sa o koncentrovaný súbor autorovej 2D tvorby a jeho konceptuálneho výtvarného myslenia, ktoré sa formovalo od 70tych rokov minulého storočia po súčasnosť. Výstava je voľným pokračovaním dvoch minuloročných projektov  – KUNSTvHALLE v Roman Fecik Gallery v Bratislave a Retro naj… v trnavskej Synagóge (GJK).

Post Ping Pong Petra Rónaia

Vyše 600 koláží, kresieb, fotografií a textov však nie je len „komornou retrospektívou“ – neponúka lineárne čítanie na časovej osi, či zľava doprava (skôr piate cez deviate). Jedná sa o postmodernú vizuálnu poéziu a podvratnú glosu plnú irónie, dezinterpretácie a mystifikácie, namierenej nielen do hermetického sveta súčasného umenia či dobových reálií, ale aj k vlastnej osobe. Rónaiova umelecká stratégia je často založená na spochybňovaní intelektuálnej zložky umenia a zneisťovaní zavedených výtvarných pojmov i samotných žánrov. Pozornejší divák ale odhalí mnohovrstevnosť týchto diel, daných často len malým autorovým gestom či intervenciou do reality alebo jej kultúrneho kontextuTieto intervencie sú však založené na brisknom intelekte a až kunsthistorickej erudícii. Sme tak, na jednej strane, konfrontovaný so  zľahčovaním umenia, aby sme vzápätí pochopili že je oveľa zložitejšie ako sme si kedy mysleli. Záľuba v paradoxe tak nie je len umeleckou licenciou, ale je jednoducho spôsobom zmýšľania o umení ako takom. Peter Rónai v rámci tohto projektu pristupuje k celej výstave ako k ready-made – sám seba vníma ako kolektora vlastných diel prezentujúceho starostlivo adjustovanú zbierku.

Profesor Peter Rónai v súčasnosti pôsobí ako vedúci Katedry výtvarných umení a intermédií na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, kde zároveň vedie aj Ateliér grafiky a experimentálnej tvorby.

  • Kurátor: Peter Tajkov
  • Vernisáž: 17. 12. 2015 o 17. hodine
  • Miesto: Východoslovenská galéria, Hlavná 27
  • Trvanie výstavy:  do 31: 1. 2016

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.