Priestor súčasnej kultúry A4 ponúka kino inak

Kino inak, ktoré je súčasťou A4 – priestoru súčasnej kultúry v Bratislave, ponúkne v júni mladý český film, výber z festivalu v Oberhausene, zapojí sa do projektu My Street Films a nakoniec privíta japonského experimentálneho filmára a víťaza rotterdamského festivalu Makina Takashiho spolu s jeho spolupracovníčkou Rei Hayama.

msf

Tohtomesačný program začal v nedeľu 5. júna dvojicou filmov pod spoločnou značkou Český únik2. Premietať sa bude dokument Amerika Jana Foukala a Road Movie Martina Jelínka, dva debuty, ktoré tematizujú útek mladých ľudí z mesta a reflektujú súčasnú mladú generáciu, ich spôsob života, sny a vyhliadky do budúcnosti.

V prvom z filmov dvaja mladí ľudia inscenujú vlastný únik do imaginárnej Ameriky, inšpirovaný československou trampovou subkultúrou, prírodným hnutím, ktoré imituje zidealizovaný divoký západ. Vo filme Road Movie sa stretávajú dvaja priatelia z detstva a spontánne sa vydávajú na cezcieľnu cestu v aute – ich bezstarostnosť sa však rýchlo mení na frustráciu.

V utorok 7. júna predstaví Kino inak najlepšie české a slovenské filmy z predchádzajúcich ročníkov projektu My Street Films. Tento projekt vznikol pred niekoľkými rokmi v Británii s jednoduchým konceptom: snaží sa vyzývať ľudí, aby nakrútili krátky film o svojej ulici. Inými slovami, aby si viac všímali priestor, v ktorom žijú, a jeho jedinečnosť sprostredkovali iným, aby sa kriticky pozreli na stav svojej ulice, alebo objavili jej tajomstvá a spoznali svojich susedov. Na premietaní budú môcť diváci vidieť filmy “bežných ľudí” bez filmárskych skúseností, no taktiež známych režisérov ako Robert Kirchhoff alebo Bohdan Bláhovec. Premietanie sa koná v spolupráci s DA Films a s podporou International Visegrad Fund.

Kino inak pokračuje v spolupráci s ďalším významným medzinárodným festivalom – po januárovom programe z Rotterdamu to bude tentokrát výber filmov z Oberhausenu. Medzinárodný festival krátkych filmov Oberhausen dáva už vyše 60 rokov priestor mladým tvorcom, ktorí sa snažia objavovať nové filmové postupy. Začínali tu tvorcovia ako Martin Scorsese, Roman Polanski, Agnès Varda, Chris Marker, Věra Chytilová, Kenneth Anger, či Andrea Arnold. Kino inak predstaví v dvoch blokoch 8. a 13. júna výber filmov z Medzinárodnej súťaže a program Artist Film, ktorý je venovaný umelcom pohybujúcim sa medzi filmovým a výtvarným svetom. Premietania sa konajú v spolupráci s Goetheho inštitútom.

V nedeľu 12. júna sa bude premietať film najoriginálnejšieho režiséra mladej rumunskej kinematografie Cornelia Porumboiu. Poklad je komorná komédia s jemne sarkastickým humorom o dvoch susedoch, ktorí sú presvedčení, že na záhrade babičky jedného z nich je zakopaný poklad. Majú víkend na to, aby poklad našli.

Na záver sezóny navštívia kino japonskí experimentálni umelci Makino Takashi a Rei Hayama. V stredu 22. júna predstavia svoju novú audiovizuálnu performance Space Noise Calling. Dvojitá videoprojekcia založená na Makinovom typickom vrstvení obrazu, kde splýva konkrétne a abstraktné a ostávajú akýsi duchovia, je sprevádzaná syntetickými zvukmi s ozvenami konkrétnej hudby. Súčasťou večera bude taktiež vystúpenie Keiko Uenishi, ktorá skúma priestor prostredníctvom rôznych nájdených predmetov, mikrofónov s WiFi prenosom a spätných väzieb.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.