Prvý ročník festivalu Jazz Days prináša Richarda Bonu, Antonia Sancheza i nové tváre slovenského jazzu

Vo februári sa priestory Košických kultúrnych centier naplnia kvalitnou džezovou hudbou v podaní známych hudobníkov a spevákov. Na pódiách Kunsthalle/Haly umenia a Kasární/Kulturparku sa počas prvého ročníka  jazzových dní Jazz Days vystrieda niekoľko zaujímavých hostí. Milovníci tohto hudobného žánru sa môžu tešiť na Zuzanu Mikulcovú a jej Band a košickú rodáčku Sisu Feher & Fehero Rocher. V Kasárňach/Kulturparku vystúpia 11. februára o 19:30 hod. Ďalší koncert bude patriť svetoznámemu basgitaristovi Richardovi Bonovi v Kunsthalle/Hale umenia (21. 2.).

Zuzana Mikulcová

Zuzana-Mikulcova-600x400Zuzana Mikulcová dlho pôsobila ako speváčka v rôznych kapelách, teraz píše vlastnú hudbu. Autorský projekt Zuzana Mikulcová Band funguje približne dva roky. Piesne žánrovo nedefinuje, vníma ich ako fúziu viacerých pohľadov a smerov, ale čo všetky piesne spája, je istá výpoveď v textoch, ktoré píše v slovenčine. V tomto roku jej vyšiel prvý autorský album Slová. Novinka je výpoveďou mladej pesničkárky s nezameniteľným hlasovým prejavom.

Veľkým prínosom pre ňu bola spolupráca s kapelou Sanyland, po boku výborných muzikantov (Juraj Griglák, Peter Binder, Peter Szabados a i. …). Hudbe sa venuje od detstva. Odbor skladba a aranžovanie populárnej hudby a odbor populárny spev vyštudovala na Konzervatóriu v Prahe. V súčasnosti študuje na VŠMU v Bratislave.

V roku 2009 Zuzana získala hlavnú cenu súťaže „Nové tváre slovenského jazzu“, organizovanej Slovenskou jazzovou spoločnosťou. Predstavila sa aj v televíznom programe “Legendy popu”. Minulý rok vystúpila s kapelou, ktorú tvoria mladí a kreatívni muzikanti z rôznych kútov Slovenska ako predskokan Jamesovi Bluntovi v Bratislave. tvoria mladí a kreatívni muzikanti z rôznych kútov Slovenska

Sisa Feher & Fehero Rocher

sisa-feher-300x450Quintet speváčky Sisy Fehérovej Fehero Rocher je zoskupenie, oscilujúce medzi jazzom, bluesom a alternatívou. V repertoári predstavuje autorské skladby a nápadité aranžmány jazzových aj nejazzových kompozícií. Je to hudba plná napätia a emócií, vedená Sisiným energickým prejavom zamatového hlasu, skvelo podporená soulovým gitarovým doprovodom Tonyho Dlapu a vnímavou citlivou hrou pianistu Federica De Vittora.

V novembri 2014 sa zúčastnili súťaže Nové tváre slovenského jazzu v bratislavskom Nu Spirite, odkiaľ si odniesli Cenu za individuálny výkon a zrelý koncept. Fehero Rocher má za sebou mnoho koncertov v Česku a v Nemecku a rôznorodú účasť na jazzových festivaloch v týchto krajinách, ale aj v Turecku či na Slovensku. Vystúpili v pražskom Akropolise ako support talianskej kapele Mop Mop či na Bratislavských jarných jazzových dňoch ako support Richarda Bonu.

Richard Bona

Narodil sa v malej dedinke Minta na východe Kamerunu.  Malého Bona Pinder Yayumayalola dokázala utíšiť iba jediná vec – hudba. Od piatich rokov hral na drevený domorodý nástroj balafon v tradičnej kapele svojho starého otca a spieval v kostole s matkou a sestrami. Po presťahovaní sa do hlavného mesta v jedenástich sa na „vidiecky“ nástroj pozerali jeho rovesníci s úškrnom. Preto berie do rúk gitaru a transkribuje všetko, čo vie hrať na balafon. Jeho hudba znie inak a tu niekde sa začínajú Bonove úspechy. Zlom prichádza, keď ho istý Francúz pozve zahrať jazz do novootvoreného nočného klubu.

BonaDostáva sa k Francúzovej zbierke päťsto jazzových platní. Prvú skladbu, čo si pustí, je Portrait of Tracy od Jaca Pastoriusa. Na prvé počutie mu znie ako „chlapík čo triafa hocijaké noty“. Ale ako počúva znova a znova, otvárajú sa mu oči a uši – a začína sa mu to páčiť. „Nikdy som predtým neobľuboval basgitaru,“ spomína Bona. Zo svojej gitary však dáva dole dve struny a upravuje ich rozostup. Jacov album sa mu stáva školou, Naučil sa zahrať každú jednu notu. Nasledovala úspešná hudobná kariéra, turné s kapelou po celom Kamerune. V roku 1989 odchádza do  Paríža, kde zažíva šok zo zimy, neprívetivých belochov a všetkého nového. Po dvoch týždňoch mu ukradli v metre basgitaru. Zničený Bona vidí jediné východisko – návrat domov. Keď skúšal basgitaru v hudobninách, počul ho líder pop-revivalovej kapely a ponúkol mu pravidelné hranie v Marseille.

Po ôsmich mesiacoch sa vracia do Paríža, kde sa už začínajú šíriť fámy o úžasnom africkom basgitaristovi. Netrvá dlho a je v kontakte s hudobníkmi ako Didier Lockwood, Marc Fosse, Brecker Brothers, Mike Stern a Joe Zawinul. Bol to práve Zawinul, kto po vypočutí demo nahrávky naverboval Bonu na svoj parížsky koncert. Bez skúšky. „Len sleduj moju ľavú ruku,“ zamrmlal a išlo sa na to.

Výnimočný hudobník, spevák a skladateľ má na konte osem albumov a spoluprácu s dlhým zoznamom mien svetového jazzu. Svojou pozitívnou hudbou, autentickým spevom, virtuóznou hrou a magickým vyžarovaním si podmaňuje srdcia poslucháčov nielen z jazzového sveta.

Antonio Sanchez

sanchezŠtvornásobný víťaz Grammy Awards, autor hudby k oscarovému filmu BIRDMAN a skvelý bubeník Antonio Sánchez príde 26. apríla 2016 do Košíc, do Kasární/Kulturparku so svojím projektom Antonio Sanchez and Migration!

 

Program koncertov Jazz Days

11.február 2016 – Zuzana Mikulcová / Sisa Feher & Fehero Rocher (Kasárne/Kulturpark)

21.február 2016 – Richard Bona / Cha Bud (Kunsthalle)

26.apríl 2016 – Antonio Sanchez & Migration Band (Kasárne/Kulturpark)

 

Vstupenky na všetky koncerty je možné kúpiť v infocentre Delta v Kasárňach/Kulturparku, alebo online

Zuzana Mikulcová / Sisa Feher & Fehero Rocher – VSTUPENKY

Richard Bona / Cha Bud – VSTUPENKY  Predpredaj.sk  Ticketportal

Antonio Sanchez & Migration Band – VSTUPENKY

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.