Pýtať si prídavok nie je povinnosťou, ale túžbou nevrátiť sa do reality

Decembrový program v Kasárňach/Kulturparku odštartuje koncert britskej post rockovej skupiny Crippled Black Phoenix, ktorá vystúpi v prvý deň mesiaca december v budove Alfa o 19:30 hod. Nazývajú ich post-rockom a britskou „superskupinou“, no nemajú to radi.

Crippled Black Phoenix

Crippled Black Phoenix

V Crippled Black Phoenix  sa stretávajú muzikanti z rozličných kapiel (Mogwai, Electric Wizard či Iron Monkey) a prinášajú zaujímavú hudobnú tvorbu. Osadenstvo je nestále, rôzne sa mení, no ich typický zvuk ostáva. Ich najlepší album produkoval Geoff Barrow z PORTISHEAD.

Hudba Crippled Black Phoenix je v srdci skôr introvertná. Vyšla z post-rocku a postupne nabrala folkové, bluesové a tradičné rockové prvky. Členovia skupiny s pokorou hovoria, že najlepšiu skladbu v živote nahrali, keď spolu s Woven Hand skladali poctu zosnulému lídrovi blues-punkových The Gun Club. No je to práve zvyšok ich tvorby, ktorý si drží schopnosť vymazať dve-tri hodiny hracieho času a na dlhej ploche priniesť silný zážitok s rovnako elektrizujúcimi momentmi. Inšpiráciu nachádzajú v Pink Floyd, u starých bluesových či folkových vzorov (citujú aj Toma Waitsa a pripomínajú Nicka Drakea) a nedajú tiež dopustiť na staré filmy, napríklad s Clintom Eastwoodom. Vplyvy zo starého sveta skromne aktualizujú a upravujú so zámerom vtiahnuť poslucháča celkom novým spôsobom. Kladú pritom dôraz na atmosféru, hĺbavosť, bezprostrednosť.

Ich prvé tri albumy boli charakteristické pre anglickú alternatívnu scénu a vyznačovali sa pomalými zádumčivými skladbami. Pri albume I, Vigilante (2010) dostala hudba rockovejší ráz a hmatateľnejšie melódie. Nahrávka (Mankind) The Crafty Ape (2012) bola silne inšpirovaná tvorbou legendárnej skupiny Pink Floyd. Album dostal dobré hodnotenia zo strany kritiky a aj fanúšikov. No Sadness or Farewell (2012) bol opäť kvalitný rockový počin, ale išiel už viac po experimentálno-psychedelickej línii a albumom „White Light Generator“ posilnili svoju pozíciu na hudobnej scéne. Do Košíc prídu odprezentovať svoje nové E.P. s názvom „New Dark Age“ v ktorom si kapela pripomína nedávne búrlivé obdobie personálnych zmien a samotnej existencie kapely.

Pýtať si prídavok nie je povinnosťou, ale túžbou nevrátiť sa do reality. Podobne ako pri filmoch s tichými hrdinami, na ktoré Briti sem-tam v hudbe odkazujú.

Vstupné: 8 €, predpredaj lístkov: http://bit.ly/1OPqZpX

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.