Rozumne o migrácii: verejná diskusia i komentovaná prehliadka

Na verejnú diskusiu o migrácii a komentovanú prehliadku výstavy žilinského umelca Tomáša Rafu s názvom Nový nacionalizmus sa môžete prísť pozrieť a zároveň sa do diskusie aj zapojiť v košických Kasárňach/Kulturparku. Slovenská debatná asociácia a samotný Tomáš Rafa vás na toto podujatie pozývajú 27. januára 2016 o 16. hodine.

Rozumne o migrácii

S rozsiahlym projektom Nový nacionalizmus v srdci Európy prichádza do Kasární/Kulturparku umelec Tomáš Rafa, víťaz Ceny Oskára Čepana z roku 2011. Od 26. novembra 2015 do 31. januára 2016 je v budove Bravo výstava, ktorá dokumentuje verejné prejavy xenofóbie, neznášanlivosti a rasizmu.

Rafa pracuje na projekte už niekoľko rokov a stále ho dopĺňa o ďalšie krátke video reportáže a záznamy. Pohybuje sa na pomedzí aktivistu a umelca. Svoje záznamy nekomentuje a ich interpretáciu necháva na divákovi. Jeho postoj je jednoznačný.

Slovenská debatná asociácia (SDA) realizuje projekt Rozumne o migrácii. Projekt spočíva v sérii verejných diskusií po celom Slovensku počas decembra, januára a februára určených najmä pre mladých. Cieľom projektu je naštartovať poctivú diskusiu o aktuálnej téme migrácie. Špecifikom projektu je tiež, že mladí lídri (akým je Matej Kyjovský) sú posilňovaní, aby zohrávali aktívnu rolu vo svojej vrstevníckej komunite a vytvárali prostredie zdravej a kritickej diskusie. Vybraní stredoškoláci a vysokoškoláci absolvovali školenie o organizovaní aktivít spojených s témou migrácie a utečeneckej krízy, pričom SDA ďalej zabezpečuje metodickú, odbornú a organizačnú podporu pri organizovaní jednotlivých eventov.

Tomáš Rafa (1979) pochádza zo Žiliny. Je absolventom Akadémie umení v Banskej Bystrici, ateliéru digitálne médiá. Paralelne študoval aj v ateliéri multimédií na Akadémii umení vo Varšave.

Vo víťaznom videu zo súťaže o Cenu Oskára Čepana sa zameral na vymedzovanie hraníc patriotizmu, extrémizmu, nacionalizmu a vzťahov medzi majoritou alebo minoritou, národnostnou či sexuálnou.
Jeho projekt zaznamenáva najmä situáciu v krajinách V4, ku ktorým pridal záznamy zo švajčiarskej stáže. Sú to najmä zábery protestov, demonštrácií či iných podujatí, nesúcich v sebe formu xenofóbie a boja rozličných záujmových skupín za ich práva.

Prvý impulz prišiel pred troma rokmi. V novinách som sa dočítal o výstavbe múrov, ktoré oddeľujú ‚neprispôsobivých občanov‘. Nakrútil som video, v ktorom pri takomto múre hrám spolu s rómskymi deťmi futbal a prihlásil som ho do súťaže krátkych filmov Azyl,“ povedal Tomáš Rafa. „Zrazu som mal pocit, že to má význam, že podobné videá dokážu čosi ovplyvniť. Komunikujú s väčším počtom ľudí, nie sú mŕtvym médiom uprostred galérie.

V roku 2012 sa Tomáš Rafa zúčastnil Berlin Biennale 7 ako spoluautor projektu „Breaking the News“ a kurátor projektu „Art Covers Politics“. Jeho prvá samostatná výstava „Respect Existence or Respect Resistance“ sa konala v roku 2012 v SNG Bratislava. V roku 2013 uskutočnil projekt „Športové múry/New Nationalism in the Heart of Europe“ v rámci prehliadky umení Prague Biennale 6.

Vystavuje Tomáš Rafa/Art aktivista do 31. januára v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.