Šengenský poludník aj so zmenenou dramaturgiou stále jedinečný

Vivaldi v plnej paráde

Festival mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník prináša v týchto dňoch nielen do Košíc ďalšie skvelé koncerty. Na sviatok sv. Cyrila a Metoda na otváracom koncerte tri špičkové spevácke zbory v Kostole Premonštrátov opäť ukázali, že najdokonalejším hudobným nástrojom je ľudský hlas. A výnimočný bude aj záverečný koncert v piatok 8. júla. Po niekoľkoročnej prestávke odznejú v Košiciach úplne celé Vivaldiho Štyri ročné obdobia.

Hoci prvý festivalový koncert odznel už pred týždňom v ukrajinskom Užhorode a Šengenský poludník odvtedy zavítal aj na ďalšie miesta, Otvárací koncert bol v programe festivalu až v utorok 5. júla na tradičnom mieste, v Kostole Premonštrátov v Košiciach. Kým v predchádzajúcich rokoch bol koncert akýmsi defilé účastníkov festivalu, v tomto roku sa jeho dramaturgia zmenila. Na sviatok vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda zneli chrámovou loďou jedného z akusticky najlepších kostolov v Košiciach nádherné duchovné skladby v podaní vynikajúcich speváckych zborov. Schola Cantorum Budapestiensis, mužský Zbor sväto – pokrovského chrámu z ukrajinského Užhorodu, ale aj ďalší mužský oktet St. Ephraim z Budapešti v zaplnenom kostole ukázali, že ľudský hlas patrí k najdokonalejším hudobným nástrojom. Gregoriánske chorály, liturgické piesne východného obradu, modlitby rôznych vierovyznaní, v tradičných aj netradičných aranžmánoch, priniesli napriek novej dramaturgii opäť skvelý zážitok.

Festivalový život takmer dvoch stoviek hudobníkov sa rozbehol naplno a dôkazom sú nielen skúšky medzinárodného orchestra, ale aj koncertmi nabitá festivalová streda 6. júla. Počas troch večerných hodín ponúka program festiovalu dávku troch koncertov. Ako prvý o 18:45 (18:00 omša) zaspieva zbor St. Ephraim v Kostole Božieho milosrdenstva na Sídlisku KVP. O hodinu neskôr, o 19:45, začína v Kostole Nanebovzatia Panny Márie na Dominikánskom námestí Charitatívny koncert pre Homo Homini, na ktorom vystúpi Študentský symfonický orchester mesta Brzeg z Poľska a koncertnú nádielku uzavrie o 20:45 tradičný Sviečkový koncert na Nádvorí Barkóczyho paláca (Verejná knižnica J. Bocatia), kde čarovnú atmosféru večera spríjemní zbor Schola Cantorum Budapestiensis z Maďarska.

Vrcholom ôsmeho Šengenského poludníka bude opäť Záverečný koncert. „Program koncertu je v tomto roku koncipovaný trochu inak ako v predchádzajúcich rokoch, kedy sme s festivalovým orchestrom a zborom uviedli veľké vokálno-inštrumentálne diela ako Mozartova Te Deum či Verdiho Requiem. Napriek tomu sľubuje koncert neobyčajný hudobný zážitok. Vivaldiho Štyri ročné obdobia pozná každý a v podaní veľkého orchestra a mladých talentovaných inštrumentalistov budú určite v Kostole Premonštrátov veľkým zážitkom. Navyše odznejú úplne celé, so všetkými časťami,“ hovorí riaditeľ festivalu Igor Dohovič.

Festival neskončí ani piatkovým záverečným koncertom. Úplne posledným koncertom bude vystúpenie zboru a orchestra Altissimo z Rumunska v Kostole Premonštrátov v Košiciach.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.