Sezónu uzavrie dramatizácia próz Milana Rakúsa

Poslednou premiérou prebiehajúcej sezóny 2014/2015 v Štátnom divadle Košice bude 19. júna na javisku zrekonštruovanej Malej scény dramatizácia prozaických textov slovenského spisovateľa Milana Rakúsa s názvom Rozália.

Inscenácia sa inšpiruje svetom prózy slovenského spisovateľa Milana Rakúsa, ktorý sa vo svojich textoch zaoberá deformujúcimi vplyvmi deformovanej doby. Rakús patrí k výrazným osobnostiam slovenskej literatúry. Jeho neskoršie obdobie sa tematicky upriamuje na osobné skúsenosti dramaturga a pedagóga, ktoré odhaľujú mechanizmy myslenia, pomenuvávajú aj strach doby v čase normalizácie, najmä jej bizarnosť.

Podľa umeleckého šéfa činohry bude úlohou inscenátorov snaha čo najlepšie pochopiť minulosť, aby sa mohla vyliečiť prítomnosť. „Próza Milana Rakúsa sa v tomto divadelnom liečebnom procese stane istou diagnózou, ale aj terapiou skúmanej zranenej krajiny. Stanislav Rakús pochádza z tohto prostredia, v košickom divadle pôsobil ako dramaturg a inscenátori sa rozhodli, že prostredníctvom komplexného poznania jeho tvorby, sa bude dať vyjadriť k tomu, čo sa odohrávalo v minulosti a možno sa z toho aj poučiť tak, aby nám to pomohlo v súčasnosti,“ hovorí M. Antol.

Režisérom predstavenia a autorom dramatizácie Rakúsových textov je Kamil Žiška. „Má bohaté skúsenosti práve s týmto typom dramatických kompozícii a tvarom a má za sebou niekoľko úspešných projektov napríklad v Slovenskom komornom divadle Martin,“ dodáva šéf činohry.

Na javisku sa v priebehu jedného večery odohrá päť monodrám, ktoré budú mapovať päť desaťročí – päťdesiate, šesťdesiate, sedemdesiate, osemdesiate a deväťdesiate roky minulého storočia. V nich sa predstaví päť hercov, od mladej až po staršiu generáciu – Tomáš Diro, František Balog, Michal Soltész, Ivan Krúpa a Róbert Šudík.

Okrem režiséra K. Žišku sú v realizačnom tíme aj dramaturgička Miriam Kičiňová, autorom hudby je Juraj Vajo a o výpravu sa postará výtvarník Tom Ciller, ktorého scéna k predstaveniu košického divadla Svedectvo krvi získala vlani divadelné DOSKY za najlepšiu scénografiu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.