Spomienka, ktorá odhaľuje neznáme diela

V Múzeu Vojtecha Löfflera sprístupnili výstavu Vojtech Löffler a jeho priatelia

Tento rok uplynulo 25 rokov od úmrtia Vojtecha Löfflera. Patril k prvým a nemnohým sochárom svojej doby vo východoslovenskom regióne. Pripomienkou tohto výročia a zároveň spomienkou na priateľstvo V. Löfflera s dvoma výraznými osobnosťami košického umeleckého života – Júliusom Jakobym a Ľudovítom Feldom je komorná výstava Vojtech Löffler a jeho priatelia, ktorá je od 17. septembra otvorená v Múzeu Vojtecha Löfflera.

Múzeum Vojtecha Löfflera

Priateľstvo medzi Vojtechom Löfflerom a Ľudovítom Feldom sa začalo v školských laviciach vyššej reálnej školy, ktorú navštevoval aj Július Jakoby. Výtvarné cesty všetkých troch umelcov sa naposledy preťali v roku 1941 na výstave v maďarskom Debrecíne. Za zmienku stojí fakt, že po návrate do Košíc po druhej svetovej vojne pomohol Ľudovítovi Feldovi so zariadením skromného ateliéru v jeho dome Vojtech Löffler a známe sú ich spoločné výstavy v neskorších rokoch. Löffler, Jakoby a Feld – výtvarníci, ktorí aj napriek faktu, že ich osudy a umelecké smerovanie nadobudli rôzny charakter, všetci traja boli a zostali Košičanmi a každý svojim spôsobom kreoval a ovplyvňoval umelecké dianie v meste, či už tvorbou alebo podporou mladých a začínajúcich výtvarníkov.

Na výstave, ktorá potrvá do 18. októbra 2015 sa medzi 69 vystavenými dielami nájde aj niekoľko dosiaľ nikdy nevystavených diel spomínaných výtvarníkov. Nepochybnou zaujímavosťou sú bežne nevystavované portréty V. Löfflera od autorov ako napríklad Štefan Filep, Štefan Roskoványi alebo Alžbeta Grossová.

Výstava vznikla v spolupráci s CMUK – Club milovníkov umenia Košice.

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.